موسسه طیبات
موسسه تحقیقات و آموزش فقه اقتصادی

شرایط عمومی پیمان چیست؟

در هر قرارداد، با توجه به ماهیت آن و نیز خواست طرفین، ممکن است شروط گوناگونی درج شود که طرفین را هر چه بیشتر در رسیدن به هدف خود یاری کند. شروط مندرج در قراردادها، التزام و تعهداتی تبعی هستند که طرفین درمورد آنها به توافق رسیده‌اند و در ضمن عقد درج کرده‌اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با شرایط عمومی پیمان، تاریخچه و محتوای آن آشنا کنیم.

تاریخچه‌ی تدوین شرایط عمومی پیمان

گاهی ممکن است شروط و توافقاتی که درمورد انواع عقود مطرح می‌شوند و مورد نیاز یک قرارداد هستند، طولانی و پیچیده شوند. پروژه‌های عمرانی و قراردادهای پیمانکاری از این دسته از قراردادها هستند. در این پروژه‌ها، به‌علت طولانی‌بودن مدت‌زمان آنها و پیچیده و چند بعدی بودن ذاتی این قراردادها، پیش‌بینی کلیه‌ی احتمالات و شرایط و توافق بر سر این احتمالات بسیار سخت و حتی می‌توان گفت نا‌ممکن است. در پروژه‌های عظیم و قراردادهای چندوجهی، طرفین نمی‌توانند کلیه‌ی فروض را بررسی کنند. همچنین نمی‌توانند درمورد آنها توافق کنند و به‌صورت شروط ضمن عقد در قرارداد بیاورند که این امر باعث اتلاف وقت، انرژی طرفین و سنگین شدن حجم قرارداد می‌شود و مشکلات عدیده‌ای را به‌همراه می‌آورد.

همین مشکلات موجب شد تا به‌مرور درخصوص شرایط عام و مشترک قراردادهای پیمانکاری پیش‌نویسی تهیه شود و به‌صورت الگو موردپذیرش و استفاده قرار گیرد. به‌این‌ترتیب، درخصوص شرایط عام و کلیِ تائیدشده، دیگر مذاکره صورت نمی‌گرفت و طرفین تنها درمورد شروط جزئی‌تر و اختصاصی‌تر که در پیش‌نویس مزبور قید نشده بود، توافق می‌کردند.

عموما این پیش‌نویس را جمعی از متخصصان علوم مرتبط با پروژه‌های پیمانکاری نظیر متخصصان فنی و حقوقی تهیه می‌کردند. طی جلسات متعددی خبرگان این حوزه‌ها، کلیه‌ی فروض احتمالی، اصطلاحات موردنیاز و شروطی را که توافق در خصوص آنها موجب رفع اختلافات آتی می‌شد، فرض کردند و پیش‌نویس مزبور را به‌عنوان نمونه‌ای قابل‌استناد و استفاده برای همه تهیه کردند.

در راستای همین امر، در سال ۱۳۷۸، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دفترچه‌ای منتشر کرد که روی جلد آن این عبارت درج شده بود: موافقت‌نامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان‌ها.

محتوای شرایط عمومی پیمان

این دفترچه دارای سه جزء موافقت‌نامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان است که به‌طور خلاصه «پیمان» نامیده می‌شود. شرایط عمومی پیمان به‌عنوان مهم‌ترین بخش این دفترچه از ۵۴ ماده تشکیل شده است و به بیان و تشریح مسائل کلیدی و موردنیاز قراردادهای پیمانکاری پرداخته و از مفاهیم مورداستفاده در این قراردادها رفع ابهام کرده است. شرایط عمومی، حدود حقوق و تعهدات طرفین این قراردادها را تبیین کرده و در خصوص حوادث قهری (یعنی حوادث خارج از اختیار افراد که غیرقابل‌پیش‌بینی و جلوگیری هستند؛ (همانند بلایای طبیعی)، نحوه‌ی فسخ قرارداد یا تعلیق (متوقف کردن) یا خاتمه قرارداد و دیگر مسائل تعیین‌تکلیف کرده است.

امروزه قراردادهای پیمانکاری تحت شمول شرایط عمومی پیمان هستند و طرفین برای تکمیل شرایط عمومی پیمان، می‌توانند شرایط خصوصی متناسب با ماهیت و وضعیت قرارداد را تعیین کنند. اما موارد درج‌شده در شرایط خصوصی هیچ‌گاه نمی‌توانند مواد شرایط عمومی پیمان را نقض کنند.

به‌این‌ترتیب عمومات موردنیاز برای هر قرارداد پیمانکاری از قبل توسط اهل خبره پیش‌بینی شده و راه‌گشای کارفرمایان و پیمانکاران قرار گرفته است.

شرایط عمومی پیمان از فصول متفاوتی تشکیل شده است؛

بوده و فقط اسم معامله را عوض کرده‌اند، احکام حقوقی مربوط به آن معامله‌ای که در اصل قصد انجام آن را داشته‌اند، اجرا می‌شود.

فصل اول

فصل اول که خود مشتمل بر دو بخش است، تحت عنوان «موافقت‌نامه‌ی شرایط عمومی پیمان)» به توضیح تاریخ تنفیذ و تاریخ شروع کار و دوره‌ی تضمین می پردازد و اسناد و مدارک موردنیاز برای انعقاد قرارداد را تعیین می‌کند. بخش دوم، به بیان تعاریف اصطلاحات کاربردی نظیر پیمانکار، کارفرما و… در این قرارداد می‌پردازد.

فصل دوم

فصل دوم با عنوان «تائیدات و تعهدات پیمانکار» به بیان وظایف پیمانکاران در این قرارداد می‌پردازد که از جمله‌ی مهم‌ترین این وظایف، وظیفه‌ی حفاظت از کار و اشخاص ثالت و انجام امور مربوط به بیمه‌کردن افراد و تجهیزات کارگاه‌ها است که ذیل ماده‌ی ۲۱ این قانون آمده. در این ماده، مخاطب خواهد فهمید، زمانی که کارگاه از سوی کارفرما به پیمانکار تحویل داده می‌شود و با اجرای عملیات موضوع پیمان، به‌تدریج کارهایی روی آن انجام می‌شود و مصالح و تجهیزاتی در آن به‌کار می رود تا روز پایان عملیات اجرائی و تحویل به کارفرما، نزد پیمانکار امانت است و هر امینی موظف به حفظ وسایل امانت به‌بهترین‌وجه ممکن است. پیمانکار در راستای این امر وظایف فرعی دیگری نظیر تکلیف به بیمه کردن وسایل و تجهیزات کارگران خود و نیز بیمه‌ی حوادث و شخص ثالث

فصل سوم

فصل سوم شرایط عمومی پیمان، با عنوان «تعهدات و اختیارات کارفرما» به امور مرتبط با کارفرما می‌پردازد که ازجمله‌ی آنها می‌توان به تحویل کارگاه، تغییر مقادیر کار، تعدیل پیمان، تغییر مدت پیمان و مدیریت و نظارت بر اجرای کار اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین مواد این فصل ماده‌ی ۲۱ آن است که تحت عنوان «تغییر مقادیر کار، قیمت‌های جدید و تعدیل نرخ پیمان» به بیان حیطه‌ی اختیارات کارفرما در اعمال برخی تغییرات و محدودیت‌های مرتبط با آن می‌پردازد؛ با این توضیح که ممکن است در اجرای موضوع پیمان مسائلی پیش بیاید که مهندس مشاور تشخیص دهد مقادیر کارها باید از نظر فنی و مطلوبیت موضوع، افزایش یا کاهش یابد. این تغییر مقادیر باید ابتدا به‌وسیله‌ی مهندس مشاور محاسبه شود و سپس به تصویب کارفرما برسد. کارفرما ابتدا به ساکن نمی‌تواند اقدام به تغییر شرایط و مقادیری کند که سابقا روی آن‌ها ساعت‌ها بحث شده و موردتوافق بوده‌اند.

فصل چهارم

فصل چهارم شرایط عمومی پیمان تحت عنوان «تضمین، پرداخت و تحویل کالا» به بیان نکات ضروری در خصوص پایان کار از طریق اجرای قرارداد می‌پردازد. اینکه چه ضمانت‌هایی تا انتها قرارداد را همراهی می کنند و تحویل موقت به چه معناست و چه آثاری دارد….

فصل پنجم

فصل پنجم شرایط عمومی پیمان که بسیار حائز اهمیت است و بخش عمده‌ای از دعاوی مطروحه به این حوزه اختصاص دارد؛ با عنوان «حوادث قهری، فسخ، تعلیق، تسویه‌حساب و حل اختلاف» به تعلیق یا پایان یافتن قرارداد به طریقی غیر از اجرای قرارداد نظر دارد.

به‌طور مثال ماده‌ی ۴۶ و ۴۷ این فصل که به فسخ پیمان نظر دارد، حاوی نکات بسیار مهمی در این خصوص است و در مورد آن، سؤال‌ها و اختلاف‌های زیادی وجود دارد. باید بدانیم قانون‌گذار برای فسخ قرارداد در موارد خاصی مجوز صادر کرده است و اصولا در غیر از این موارد، طرفین حق فسخ قرارداد را ندارند. این موارد در طی ۱۳ بند در ماده‌ی ۲۶ شرایط عمومی پیمان درج شده است که مطالعه‌ی دقیق و موردی آن برای فعالان اقتصادی این حوزه بسیار حیاتی است.

متن شرایط عمومی پیمان
فصل اول

تعاریف ومفاهیم

ماده۱ – پیمان

پیمان‌‌،مجموعه اسنادومدارکی است که درماده۲ موافقتنامه پیمان،درج شده است

ماده۲ – موافقتنامه

موافقتنامه،سندی است که مشخصات اصلی پیمان،مانند مشخصات دوطرف،موضوع،مبلغ ومدت پیمان،درآن بیان شده است.

ماده۳ – شرایط عمومی

شرایط عمومی،مفاد همین متن است که شرایط عمومی حاکم برپیمان راتعیین می کند.

ماده۴ – شرایط خصوصی

شرایط خصوصی،شرایط خاصی است که به منظورتکمیل شرایط عمومی،برای این پیمان،با توجه به وضعیت وماهیت آن،تنظیم شده است.موارد درج شده درشرایط خصوصی،هیچ گاه نمی تواندموادشرایط عمومی را نقض کند.

ماده۵ – برنامه زمانی اجرای کار

الف)برنامه زمانی کلی: برنامه ای است که درآن،زمانبندی کلی کارهای مورد پیمان برحسب ماه،منعکس گشته ودراسنادومدارک پیمان درج شده است.

ب)برنامه زمانی تفصیلی:برنامه ای است که زمانبندی فعالیتهای مختلف کارهای موضوع پیمان،به تفصیل ودرچارچوب برنامه زمانی کلی،درآن آمده است.

ماده۶ – کارفرما

کارفرما،شخص حقوقی است که یک سوی امضا کننده پیمان است وعملیات موضوع پیمان رابراساس اسنادومدارک پیمان،به پیمانکارواگذارکرده است.نمایندگان وجانشینهای قانونی کارفرما،درحکم کارفرما می باشند.

ماده۷ – پیمانکار

پیمانکار،شخص حقوقی یا حقیقی است که سوی دیگر امضاکنندهً پیمان است واجرای موضوع پیمان رابراساس اسناد ومدارک پیمان،به عهده گرفته است.نمایندگان وجانشینهای قانونی پیمانکار،درحکم پیمانکار می باشند.

ماده۸ – مدیر طرح

مدیر طرح،شخص حقوقی است که به منظورمدیریت اجرای کار،درچارچوب اختیارات تعیین شده دراسناد ومدارک پیمان،ازسوی کافرما به پیمانکارمعرفی می شود.

ماده۹ – مهندس مشاور،مهندس ناظر

الف)مهندس مشاور،شخص حقوقی یاحقیقی است برای نظارت براجرای کار،درچارچوب اختیارات تعیین شده دراسناد ومدارک پیمان،ازسوی کارفرمابه پیمانکار معرفی می شود.

ب)مهندس ناظر،نمایندهً مقیم مهندس مشاوردرکارگاه است ودرچارچوب اختیارات تعیین شده دراسناد ومدارک پیمان به پیمانکار معرفی می شود.

ماده۱۰ – رئیس کارگاه

رئیس کارگاه،شخصی حقیقی دارای تخصص وتجربه لازم است که پیمانکار،اورابه مهندس مشاورمعرفی می کند تااجرای موضوع پیمان درکارگاه راسرپرستی کند.

ماده۱۱ – پیمانکار جزء

پیمانکارجزء،شخصی حقیقی یا حقوقی است که تخصص درانجام کارهای اجرایی راداردوپیمانکاربرای اجرای بخشی ازعملیات موضوع پیمان،بااو قرارداد می بندد.

ماده۱۲ – کار،کارگاه،تجهیزوبرچیدن کارگاه

الف)کار،عبارت است ازمجموعه عملیات،خدمات یااقدامات موردنیاز،برای آغازکردن،انجام وپایان دادن عملیات موضوع پیمان وشامل کارهای دایمی است که باقی خواهدماندوبه عنوان موضوع پیمان تحویل کارفرما می گردد،وکارهای موقتی است که به منظور اجراونگهداری موضوع پیمان انجام می شود.

ب)کارگاه،محل یامحلهایی است که عملیات موضوع پیمان درآن اجرامی شودیابه منظوراجرای پیمان،بااجازه کارفرماازآن استفاده می کنند.کارگاههایاکارخانه های تولیدی خارج از محلهاوزمینهای تحویلی کارفرما،که به منظورساخت تجهیزات یاقطعاتی که درکارنصب خواهدشدمورداستفاده قرارمی گیرد،جزوکارگاه به شمارنمی آید.

ج)تجهیز کارگاه،عبارت ازعملیات،اقدامهاوتدارکاتی است که بایدبه صورت موقت برای دوره اجراانجام شود،تاآغازکردن وانجام دادن عملیات موضوع پیمان،طبق اسناد ومدارک پیمان،میسر شود.

د)برچیدن کارگاه،عبارت ازجمع آوری مصالح،تجهیزات،تاسیسات وساختمانهای موقت،خارج کردن مواد زاید،مصالح،تجهیزات،ماشین آلات ودیگرتدارکات پیمانکار ازکارگاه وتسطیح وتمیزکردن محلهای تحویلی کارفرما می باشد.

ماده۱۳ – مصالح،تجهیزات،مصالح وتجهیزات پای کار،ماشین آلات وابزار،تاسیسات وساختمانهای موقت،وسایل

الف)مصالح،عبارت ازمواد،اجناس وکالاهایی است که درعملیات موضوع پیمان مصرف یانصب شده ودرکارباقی می ماند.

ب)تجهیزات،عبارت ازدستگاههاوماشین آلاتی است که درعملیات موضوع پیمان نصب شده ودرکار باقی می ماند.

ج)مصالح وتجهیزات پای کار،عبارت ازمصالح وتجهیزاتی است که پیمانکار،باتوجه به اسنادومدارک پیمان برای اجرای موضوع پیمان،تهیه کرده ودرمحل یامحلهایی ازکارگاه که درطرح جانمایی تجهیز کارگاه به عنوان انبار کارگاه یا محل انباشت مصالح تعیین گردیده است،نگهداری وحفاظت می کند.مصالح وتجهیزات موجود درمحل مصرف یا نصب نیزمصالح وتجهیزات پای کار نامیده می شود.

تبصره- قطعات پیش ساخته وتجهیزاتی که دراجرای موضوع پیمان،بااجازه کارفرماوزیرنظر مهندس مشاور،در کارگاههایاکارخانهای تولیدی خارج ازکارگاه ساخته شده است نیز درحکم مصالح وتجهیزات پای کاربه شمار می رود.

د)ماشین آلات وابزار،عبارت ازدستگاهها،تجهیزات،ماشین آلات،وبطور کلی،ابزارهایاجرای کاراست که به منظوراجرای موضوع پیمان به صورت موقت به کارگرفته می شود.ماشین آلبات وابزارراممکن است ماشین آلات نیز بنامند.

ه)تاسیسات وساختمانهای موقت،عبارت ازانواع ساختمانها،محوطه سازیها،انبارها،تاسیسات آب،برق،سوخت ومخابرات،شالوده دستگاهها،وبطور کلی،تاسیسات وبناهایی است که به صورت موقت،برای دوره اجراتامین شده وجزوکارهای تجهیزکارگاه به شمار می رود.

و)وسایل،عبارت از اثاثیه اداری،مسکونی،آشپزخانه ودیگرلوازم مورد نیازی است که برای دوره اجراتامین شده وجزوتجهیز کارگاه منظور می شود.

ماده۱۴ – برآوردهزینه اجرای کار،مبلغ پیمان،مبلغ اولیه پیمان،مباغ نهایی پیمان،ضریب پیمان،نرخ پیمان،مدت پیمان،مدت اولیه پیمان،متوسط کارکردفرضی ماهانه

الف)برآوردهزینه اجرای کار،مبلغی که به عنوان هزینه اجرای موضوع پیمان،به وسیله کارفرمامحاسبه واعلام شده است.

ب)مبلغ پیمان،مبلغ درج شده درماده۳ موافقتنامه بااحتساب مبلغ ناشی تغییرمقادیر کاروقیمت جدیداست.مبلغ پیمان هنگام مبادله پیمان،همان مبلغ درج شده درماده۳ موافقتنامه استکه مبلغ اولیه پیمان نامیده می شود.

ج)مبلغ نهایی پیمان،مبلغ درج شده درماده۳ موافقتنامه وتغییرات احتمالی است که براساس اسنادومدارک پیمان، درآن ایجادمی شود.

د)ضریب پیمان،حاصل تقسیم مبلغ اولیه پیمان به مبلغ برآوردهزینه اجرای کار است.

ه)نرخ پیمان،درموردهریک ازاقلام کار،عبارت ازبهای واحدآن قلم کاردرفهرست بهای منضم به پیمان با اعمال ضریب پیمان وضریبهای پیش بینی شده درفهرست بهاومقادیرکاراست.درپیمانهایی که مشمول تعدیل آحاد بها هستند،نرخ پیمان،نرخ محاسبه شده به روش پیشگفته،پس ازاعمال تعدیل آحادبها،می باشد.

و)متوسط کارکرد فرضی ماهانه،عبارت از حاصل تقسیم مبلغ اولیه پیمان به مدت اولیه پیمان است.

ز)مدت پیمان یامدت اجرای کار،مدت درج شده دربند ب ماده ۴ موافقتنامه وتغییرات احتمالی است که براساس ماده ۳۰ درآن ایجاد می شود.مدت پیمان هنگام مبادله پیمان،همان مدت درج شده درماده ۴ موافقتنامه است که مدت اولیه پیمان نامیده می شود.

ماده ۱۵ – روز،ماه،تاریخها،مفردوجمع،عنوانها

الف)روزوماه،روزوماه تقویمی وشمسی است.

ب )تاریخها طبق تقویم رسمی کشور است.

ج )هرجا که معنای عبارت ایجاب کند،کلمات مفرد معنای جمع وکلمات جمع معنای مفرددارند.

د )عنوانهای به کاررفته درمتون موافقتنامه یاشرایط عمومی ودیگرقسمتهای اسنادومدارک پیمان،صرفاًبه منظورراهنمایی وآگاهی ازمفاداسنادومدارک است ونمی توان درتفسیراسنادومدارک پیمان،ازآنها استفاده کرد.

فصل دوم

تاًییدات وتعهدات پیمانکار

ماده ۱۶- تاًییدات پیمانکار

موارد زیر راپیمانکارتاًییدمی نماید

الف)تمام اسناد ومدارک موضوع ماده ۲ موافقتنامه رامطالعه نموده وازمفاد آن کاملا ًآگاه شده است.

ب )نسبت به تامین نیروی انسانی مورد نیازوتدارک مصالح،تجهیزات،ماشین آلات وابزاراجرای کار طبق مشخصات درمحل یاازنقاط دیگر،اطمینان یافته است.

ج )محل اجرای کار رادیده وبررسی کرده وازوضعیت آب وهوا،بارندگی وامکان اجرای کاردرفصلهای مختلف سال،باتوجه به آمار ۲۰ سال پیش ازتاریخ ارائه پیشنهاد قیمت ودرنظرگرفتن مدت اجرای کار،اطلاع یافته است.

د )ازقوانین ومقررات مربوط به کار،بیمه های اجتماعی،مالیاتها،عوارض ودیگر قوانین ومقررات،که تاتاریخ تسلیم پیشنهاد معمول ومجرا بوده است،کاملاًمطلع بوده ومتعهد است که همه آنهارارعایت کند.درهرحال،مسئولیت عدم رعایت قوانین ومقررات یادشده،برعهده پیمانکاراست.

ه )درتهیه پیشنهاد قیمت،سودمورد نظر خودوتمام هزینه های ناشی ازمفاد بندهای بالا رادرنظر گرفته وبعداً از هیچ بابت،حق درخواست اضافه پرداختی ندارد.

به هرحال،پیمانکارتاًیید می نمایدکه هنگام تسلیم پیشنهاد،مطالعات کافی انجام داده وهیچ موردی باقی نمانده است که بعداًدرموردآن استناد به جعل خود نماید.

ماده ۱۷ – کارکنان

الف)پیمانکارمتعهداست که عملیات موضوع پیمان رابه وسیله افرادی که درکار خودتخصص وتجربه کافی دارند،انجام دهد.کسانی که دراجرای این پیمان،خدماتی برای پیمانکار انجام می دهند،کارکنان پیمانکارشناخته می شوند.اگردراسناد ومدارک پیمان،استفاده ازمتخصصان خارجی پیش بینی شده باشد،پیمانکارمتعهداست قبلاً وضعیت استخدام،مانندمیزان حقوق ومزایا،مدت استخدام ومحل اقامت ومشخصات آنهارابه وسیله مهندس مشاوربه اطلاع کارفرمابرساندوبارعایت مقررات ذیربط وتاًمین هزینه های مربوط،برای استخدام آنهااقدام کند.کارفرما تسهیلات لازم رابرای استخدام متخصصان یادشده فراهم می نماید.تشخیص لزوم وحدودتسهیلات مزبورباکارفرماست واین مساعدت ازمسئولیت پیمانکارنمی کاهد.

ب )تاًمین نیروی انسانی موردنیازو محل سکونت مناسب،آب آشامیدنی وروشنایی کافی برای آنها به عهده پیمانکار است.

پیمانکار بایدبرای تدارک دایمی آذوقه کارگران،اقدامات لازم بعمل آورد،بدون آنکه این اقدام برای وی حق انحصاری ایجاد کندوبه آزادی کارگران درتامین موادموردنیازآنها،ازهر منبعی که مایل به تحصیل آن باشند، محدودیتی وارد سازد.بهای آذوقه که بدین ترتیب ازطرف پیمانکار تهیه می شود،نبایدازبهای جنس مشابه در نزدیکترین شهر یامحل گرانتر باشدوپیمانکار نمی تواندهزینه های دیگری،مانندهزینه حمل رابه قیمتهای خرید اضافه کند.

ج )کارکنان ایرانی کارگاه بایددارای شناسنامه،وکارکنان بیگانه کارگاه باید دارای پروانه اقامت واجازه کار باشند.

د )پیمانکار نبایدکارکنان شاغل کارفرما،وزارتخانه ها،سازمانها وشرکتهای دولتی وشهرداریهارابدون اجازه مسئولان ذیربط استخدام نماید.همچنین پیمانکارباید ازبه گماشتن اشخاصی که استخدام آنهاازنظروظیفه عمومی مجاز نیست،خودداری کند.

ه )پیمانکارموظف است که برای کارگران کارنامه کارکرد روزانه صادر کندودراختیارآنان قراردهد.مهندس ناظر می تواندازادامه کار کارگران بدون کارنامه جلوگیری نماید.

و )پیمانکارمتعهداست که دستمزد کارگران خودراطبق قانون کارمرتباًپرداخت کند.درصورتی که درپرداخت دستمزدکارگران تاًخیری پیش آید،مهندس مشاور به پیمانکار اخطارمی کندکه طلب کارگران راپرداخت نماید. درصورت استنکاف پیمانکار،کارفرما می تواند دستمزدکارگران رابرای ماه یا ماههایی که صورت وضعیت آن به پیمانکارپرداخت شده است،طبق کارنامه های کارگری که دردست کارگران ودارای امضای رئیس کارگاه است،باتوجه به پرداختهای علی الحساب که به آنهاشده است،باحضور نماینده مهندس مشاوروپیمانکار،ازمحل مطالبات پیمانکارپرداخت کندومبلغ پرداختی رابه اضافه ۱۵ درصد،به حساب بدهی پیمانکار منظور نمایدواگر مطالبات پیمانکار کافی نباشد،ازمحل تضمینهای پیمانکار تاًمین کند.درصورتی که نماینده پیمانکار،باوجوداخطار مهندس مشاور،ازحضوربرای پرداختهاخودداری کند،کارفرما پرادخت مزبورراانجام می دهد،بدون اینکه پیمانکارحق اعتراضی براین عمل ومبلغ پرداختی وتعداد کارگران ومیزان استحقاقی آنان داشته باشد.درصورت تکرارتاًخیردرپرداخت دستمزدکارگران به مدت پیش از یک ماه،برای ماهی که صورت وضعیت آن پرداخت شده است،کارفرمامی تواندپیمان رافسخ نماید.

ز)پیمانکار می کوشد تاحدممکن،کارگران مورد نیاز خودراازبین ساکنان منطقه اجرای کار،که صلاحیت انجام کارهای موضوع پیمان راداشته باشند،انتخاب کندوبه کارگمارد.

ح)پیمانکارموظف به اجرای مقررات بیمه های درمانی واجتماعی،مقررات ودستورالعملهای حفاظت فنی و بهداشت کار است.

ط)دراجرای این پیمان،پیمانکاردرمقابل کارفرما مسئول اعمال کارکنان خود است،هرگاه کارکنان وکارگران پیمانکاروپیمانکاران جزء،صلاحیت لازم برای انجام کار مربوط رانداشته باشندیاباعث اختلال نظم کارگاه شوند،مهندس مشاوریامهندس ناظر،مراتب رابرای باراول به رئیس کارگاه تذکر می دهد،ودرصورت تکرار،می تواندازپیمانکار بخواهدکه متخلفان راازکاربرکنارکند.دراین صورت پیمانکارمکلف به اجرای این دستور است وحق نداردبرکنارشدگان راباردیگردرهمان کارگاه به کار گمارد.اجرای این دستورازمسئولیتهای پیمانکار نمی کاهد و ایجادحقی برای او نمی کند.

ماده ۱۸- مسئولیت حسن اجرای کار،برنامه کار،گزارش پیشرفت کار،هماهنگی باپیمانکاران دیگر،رئیس کارگاه

الف)پیمانکارمسئولیت کامل حسن اجرای کارهای موضوع پیمان راطبق اسنادومدارک پیمان به عهده دارد.

ب )پیمانکار متعهداست که سازمان،روش اجراوبرنامه زمانی تفصیلی اجرای کار راطبق نظر مهندس مشاور براساس نقشه های موجودو برنامه زمانی کلی تهیه کندوظرف یک ماه ازتاریخ مبادله پیمان،یامدت دیگری که در اسنادومدارک پیمان تعیین شده است،تسلیم مهندس مشاورنمایدتاپس ازاصلاح وتصویب کارفرمابرای اجرابه پیمانکار ابلاغ شود.اگردراسنادومدارک پیمان،جزئیاتی برای چگونگی تهیه برنامه زمانی تفصیلی وبهنگام کردن آن تعیین سده باشد،پیمانکارملزم به رعایت آن می باشد.

ج )درصورتی که حین اجرای کار،پیمانکار تشخیص دهد که تغییراتی در برنامه زمانی تفصیلی ضروری است،موظف است که پیش از رسیدن موعد انجام کارهایی که به نظر اوبایددربرنامه آن تغییرداده شود،مراتب رابا ذکردلیل،به مهندس مشاوراطلاع دهد.مهندس مشاور،تغییرات مورد تقاضای پیمانکاررادرقالب برنامه زمانی کلی رسیدگی می کندوآنچه راکه موردقبول است،پس از تصویب کارفرما،به پیمانکار ابلاغ می کند.بدیهی است که این تغییرات درحدودمندرجات پیمان،ازمیزان تعهدات ومسئولیتهای پیمانکارنمی کاهد.

اگرتغییربرنامه زمانی تفصیلی ازسوی مهندس مشاورمطرح شود،پیمانکار باتوجه به نظر مهندس مشاور،تغییرات برنامه زمانی تفصیلی راتهیه می کندوبه شرح پیشگفته،برای طی مراتب بررسی وتصویب،تسلیم مهندس مشاور می نماید.

د )پیمانکارمتعهداست که هماهنگی لازم رابادیگرپیمانکاران یاگروههای اجرایی متعلق به کارفرما،که به نحوی باموضوع قرارداد مرتبط هستند،به عمل آورد.برنامه ریزی چگونگی این هماهنگی توسط مهندس مشاور به پیمانکارابلاغ می شود.

ه )پیمانکار مکلف است که درپایان هرماه،گزارش کامل کارهای انجام شده درآن ماه راتهیه نماید.شکل وچگونگی تهیه گزارش رامهندس مشاورتهیه می کند.این گزارش، شامل مقدارودرصدفعالیتهای انجام شده،میزان پیشرفت یاتاًخیرنسبت به برنامه زمانی تفصیلی،مشکلات وموانع اجرایی،نوع ومقدارمصالح وتجهیزات واردشده،به کارگاه،تعداد ونوع ماشین آلات موجودوآماده بکار،تعدادوتخصص نیروی انسانی موجودودیگر اطلاعات لازم می باشد.درصورتی که جزئیات دیگریبرای چگونگی تهیه گزارش پیشرفت کاردراسنادومدارک پیمان تعیین شده باشد، پیمانکارموظف به رعایت آن است.

و)پیمانکارمتعهداست که یک نسخه ازبرنامه،نمودارهاوجدولهای پیشرفت کاررادرکارگاه آماده داشته باشدتادر صورت لزوم،مهندس مشاوروکسانی که اجازه بازدیدازکارگاه رادارند،ازآن استفاده کنند.

ز)پیمانکار بایدپیش ازآغازعملیات،شخص واجدصلاحیتی راکه موردقبول مهندس مشاورباشد،به عنوان رئیس کارگاه معرفی نماید.رئیس کارگاه بایددراوقات کاردرکارگاه حاضرباشدوعملیات اجرایی،بامسئولیت ونظارت او انجام شود.اگرضمن کارمعلوم شودکه رئیس کارگاه قادربه انجام وظایف خودنیست،مهندس مشاور،باذکردلیل،در خواست تعویض اوراازپیمانکارخواهدکردوپیمانکارمکلف است ظرف یک ماه، شخص واجدصلاحیت دیگری راکه موردقبول مهندس مشاورباشد،معرفی کند.پیمانکار باید به منظوراجرای کارودریافت دستورکارها ونقشه هااز مهندس مشاوروهمچنین برای تنظیم صورت وضعیتهای موقت،اختیارات کافی به رئیس کارگاه بدهد.هرنوع اخطار واعلام که مربوط به اجرای کارباشدوازطرف مهندس مشاوریانماینده اوبه رئیس کارگاه ابلاغ شود،درحکم ابلاغ به پیمانکار است.

پیمانکار می توانددرصورت لزوم،رئیس کارگاه راعوض کند،مشروط به اینکه پیش از تعویض،مراتب رابه اطلاع مهندس مشاوربرساندوصلاحیت جانشین اوموردقبول نامبرده باشد.

ماده ۱۹- کنترل نقاط نشانه،پیاده کردن نقشه ها،اندازه گیریها

الف)پیمانکار،پیش ازعملیات موضوع پیمان بایدنقاط نشانه ومبداًراازلحاظ تطبیق با نقشه هاکنترل نمایدودر صورتی که اختلافی موجودنباشد،درستی آنهاراتاًییدواعلام داردودرصورتی که اختلافی وجودداشته باشد،مراتب را به اطلاع مهندس مشاور برساندتا وضع موجودبامهندس مشاور وکارفرماصورتمجلس شودوملاک شروع عملیات قرارگیرد.بدیهی است که پس ازآغازعملیات،هیچ گونه اعتراضی ازجانب پیمانکاردراین زمینه پذیرفته نیست.

پس ازتحویل هرقسمت ازکارگاه،پیمانکاربایدبی درنگ،نقاط نشانه ومبداًوهمچنین علایم مربوط به آنهارابابتن یا مصالح بنایی تثبیت نمایدودرطول مدت اجرای کارتاتحویل موقت،به هزینه خود،حفظ ونگهداری کند.

ب )پیمانکارمتعهداست که نقشه ها،امتدادهاومحورهارابانظارت مهندس مشاورپیاده کندودرستی آنهارابامهندس مشاورصورتمجلس کند.درصورتی که هنگام پیاده کردن نقشه ها،امتدادهاومحورها،اختلافی درموردترازآنهادر مدارک فنی مشاهده شود،وضع موجودراپیمانکارومهندس مشاوروکارفرماصورتمجلس می کنند.

ترازکف پی بناهاوزیرسازی راههاوتمام عملیاتی که پس ازانجام کارپوشیده می شوندوبعداًمرئی نیستند،یابه هر صورت، کنترل واندازه گیری کامل آنهامیسرنباشد،بایدپیش ازپوشیده شدن یاازبین رفتن آثارآنها،صورتمجلس شود وبه امضای مهندس ناظرورئیس کارگاه برسد.این صورتمجلسها،ملاک اندازه گیریهادرتنظیم صورت وضعیتهاست. اگرپیمانکارعملیاتی راکه بایدموردآزمایش یابازدیدقرارگیردوتاًییدشود،پیش ازآنکه اقدامات پیشگفته انجام شود بپوشاند،موظف است پوششهای انجام شده رابه هزینه خودبرداردوپس ازانجام آزمایشهاوبازدیدهای لازم وتاًییدانجام کارازسوی مهندس ناظر،به هزینه خود،نسبت به پوشش مجددواصلاح کار اقدام کند.

ج)اندازه گیریهابراساس نقشه های اجرایی،دستورکارهای اجراشده وصورتمجلسها،که شامل کروکیهای لازم وروشن است،انجام می شود.

ماده ۲۰ – تجهیزکارگاه،تدارک مصالح،تجهیزات وماشین آلات

الف) پیمانکارموظف است که پس از تحویل گرفتن کارگاه،باتوجه به مدت تعیین شده برای تجهیز،طرح جانمایی تحهیز کارگاه راتهیه کرده وپس ازتاًییدمهندس مشاور،آن رامبنای تجهیزکارگاه قراردهد.تاًمین آب،برق، سوخت ومخابرات،بطورکلی،تجهیزکامل کارگاه،به نحوی که برای اجرای کارطبق اسنادومدارک پیمان لازم است، به عهده پیمانکار می باشد،مگر آنکه دراسنادومدارک پیمان،ترتیب دیگری پیش بینی شده باشد.

ب )تاًمین نیروی انسانی،مصالح وتجهیزات،ماشین آلات وابزاربه عهده پیمانکار است،مگرآنکه دراسنادومدارک پیمان،ترتیب دیگری پیش بینی شده باشد.

مصالح وتجهیزاتی که پیمانکاربرای انجام عملیاتموضوع پیمان تهیه ودرکارگاه نگهداری می کند،باید به قرار زیر باشد.

۱)اگرمنابع تهیه مصالح وتجهیزات دراسنادومدارک پیمان تعیین شده یابعداًمعین شود،بایدازهمان منابع تهیه گردد، نمونه یاکاتولوگ فنی مصالح وتجهیزات بایدازنظرتطبیق بامشخصات فنی،پیش ازسفارش،به تاًییدمهندس مشاور برسد.درهرحال،ازنظرمرغوبیت بایدکاملاًطبق مشخصات فنی باشدوموردتاًییدمهندس مشاورقرارگیرد.

۲)ذکرمنابع تهیه مصالح وتجهیزات دراسنادومدارک پیمان یاتعیین آنهاضمن اجرا،ازتعهدات پیمانکاردرقبال تهیه مصالح وتجهیزات مرغوب وکافی نمی کاهد.بدین روی،پیمانکارموظف است با مطالعه کافی نسبت به امکانات محلی وکیفیت منابع تهیه مصالح وتجهیزات،نظروپیشنهادخودراتسلیم مهندس مشاورکند.درصورتی که استفاده ازاین قبیل منابع موردموافقت مهندس مشاوروکارفرماقرارگیرد،اقدام به تهیه وحمل آنهانماید.بدیهی است که کارفرمااین حق راداردکه منابع تهیه مصالح راتغییردهدوپیمانکارموظف به رعایت آن می باشد.اگربه مناسبت این تغییرمحل،اضافه یاکسر هزینه ای بابت تغییرمسافت حمل یاعوامل دیگرایجادشود،تفاوت بها،به اقتضای مورد،از پیمانکارکسریا به اوپرداخت می شود.پیمانکارملزم به رعایت مقررات مربوط به استخراج وبهره برداری شن و ماسه ودیگرمصالح معدنی است.

۳)نوع،مقداروتاریخ ورودمصالح وتجهیزات به کارگاه بایدبامهندس ناظرصورتمجلس شود.مصالح بایدبطورمرتب به نحوی انبار شودکه تمام آن به سهولت قابل بازرسی،شمارش یااندازه گیری باشد.انبارمصالح بایدازهرلحاظ قابل حفاظت بوده تامصالح درمقابل عوامل جوی وعوامل دیگر مصون باشد.

ج)هرگاه تهیه یاتوزیع مصالح ولوازمی درداخل کشوردرانحصاردولت باشد،کارفرماتسهیلات لازم برای تهیه آن مصالح ولوازم رافراهم می کند.اگرتهیه بعضی ازمصالح یالوازم،طبق مشخصات ذیربط درداخل کشورمیسر نباشدو ورودآنهاهم ازطرف دولت ممنوع شده یا بشود،کارفرمایا خودش اجازه ورودمصالح ولوازم مزبوررابرای پیمانکارتحصیل می کندیا مشخصات راتغییرمی دهد.

د)درمواردی که مصالح وتجهیزاتی بایدبوسیله پیمانکارازخارج از کشورتهیه شود،کارفرماکارفرمااجازه ورود آنهاراازسازمانهای ذیربط به هزینه پیمانکارتحصیل می نماید.هر گاه ضمن اجرای کار،محدودیتهای جدیدی پیش آیدکه به علت آن،پیمانکارنتواندمصالح وتجهیزات مورد نیاز اجرای کاررا،درمدتی که برنامه پیشرفت کارایجاب می کند،ازخارج ازکشور تهیه وواردکند،مراتب راباذکردلیل وارائه اسنادازطریق مهندس مشاوربه اصلاع کارفرما می رساندتابا توجه به برنامه زمانی اجرای کار،کارفرمادرموردچگونگی تاًمین این مصالح متجهیزات، تصمیم گیری نماید.

ه)درصورتی که دراسناد ومدارک پیمان،مشخصاتی برای ماشین آلات وابزاراجرای کارتعیین شده باشد،پیمانکار بایدآنها راطبق مشخصات تعیین شده،تاًمین کند.هرگاه ضمن اجرای کار،مهندس مشاورتشخیص دهدکه ماشین آلات وابزارموجودپیمانکار،برای اتمام کاردرمدت پیمان کافی نیست یامشخصات آنهابرای اجرای کار،مناسب نیست، مراتب رابه پیمانکارابلاغ می کند.پیمانکارمکلف است که ماشین آلات وابزارخودراطبق نظرمهندس مشاورودر مدتی که نامبرده تعیین می نماید،تکمیل وتقویت کند،بدون اینکه برای این کار،ادعای خسارت یاهزینه اضافی ازکار فرما داشته باشد.

و)پیمانکار نمی تواند ماشین آلات وابزاری راکه برای انجام عملیات لازم است،ازکارگاه خارج کند.درمورد بیرون بردن ماشین آلاتی که درکارگاه مورد نیاز نیست،پیمانکار،تقاضایبیرون بردن ماشین آلات مزبوررابه مهندس مشاور تسلیم می کند.مهندس مشاور،به تقاضای اورسیدگی می کند،ودرصورتی که موجه باشداجازه خروج می دهد.

ز)درصورتی که طبق اسناد ومدارک پیمان،تاًمین اقلامی ازتجهیزات که پیمانکاربایدنصب کندوبصورت دایم درکارباقی بماند،درتعهدکارفرما باشد،پیمانکارمسئول عملکردناقص احتمالی این تجهیزات نیست،مگرآنکه ثابت شود که نقض آنها مربوط به کارپیمانکاراست.

ح)اگردراسنادومدارک پیمان،تکلیفی برای تهیه غذا،مسکن ودفترکارکارکنان کارفرما،مهندس مشاوروآزمایشگاه درمحل کاربه عهده پیمانکارگذاشته شود،پیمانکارموظف به تاًمین آنها،طبق شرایط پیش بینی شده،می باشد.

ماده ۲۱ – حفاظت ازکاروشخص ثالث،بیمه کار،مراقبتهای لازم

الف)پییمانکارازروزتحویل کارگاه تاروزتحویل موقت عملیات موضوع پیمان،مسئول حفظ ونگهداری کارهای انجام شده،مصالح،تحهیزات،ماشین آلات وابزار،تاًسیسات وبناهایی می باشدکه زیر نظرومراقبت او قراردارد،وبه همین منظور،اقدامات لازم رابرای نگهداری وحفاظت آنهادرداخل کارگاه درمقابل عوامل جوی وطغیان آب رودخانه هاوسرقت وحریق ومانند اینهابه عمل می آورد.

ب )پیمانکاردرچارچوب مقررات ودستورالعملهای حفاظت فنی وبهداشت کار،مسئول خسارتهای واردشده به شخص ثالث درمحوطه کارگاه است،ودرهرحال،کارفرمادراین موردهیچ نوع مسئولیتی به عهده ندارد.کارفرماو مهندس مشاور می تواننددرصورت مشاهده عدم رعایت دستورالعملهای حفاظت فنی وبهداشت،کاردستورتوقف بخشی ازکارراکه دارای ایمنی لازم نیست تابرقراری ایمنی طبق دستورالعملهای یادشده صادرنماید.دراین حالت، پیمانکار حق مطالبه خسارت دراثردستورتوقف کارراندارد.

پیمانکارمتعهداست که تدابیر لازم رابرای جلوگیری ازوارد شدن خسارت وآسیب به املاک مجاوراتخاذنماید،واگر دراثرسهل انگاری اوخسارتی به املاک وتاًسیسات مجاوریامحصول آنهاواردآید،پیمانکارمسئول جبران آن می باشد.

ج )پیمانکار مکلف است که پیش از شروع کار،تمام یاآن قسمت ازکارهای موضوع پیمان راکه دراسنادومدارک پیمان تعیین شده است،درمقابل مواردی ازحوادث مذکوردراسنادیادشده به نفع کارفرمانزدموًسسه ای که موردقبول کارفرماباشد،بیمع نموده وبیمه نامه هارابه کارفرما تسلیم کند.بیمه نامه هاباید تا تاریخ تحویل موقت اعتبارداشته باشد،تازمانی که تحویل موقت انجام نشده است،پیمانکارمکلف است که بیمه نامه ها راتامدتی که لازم است تمدید کند.کارفرماهزینه های مربوط به بیمه به شرح پیشگفته رادرمقابل ارائه اسناد صادرشده ازسوی بیمه گر،عیناًبه بیمه گرپرداخت می کند.آن قسمت ازهزینه بیمه که مربوط به مدت تاًخیرغیرمجاز پیمانکار باشد،به حساب بدهی پیمانکارمنظور می شود.

درصورت بروزحادثه ای که باعث ازبین رفتن تمام یاقسمتی ازکارهای انجام یافته ومصالح وتجهیزات پای کار شود،پیمانکارموظف است که:اولاًمراتب رافوراًبه کارفرماومهندس مشاوروطبق مقررات بیمه به بیمه گراطلاع دهد،ثانیاً:طبق دستورکارفرمایامهندس مشاور،کارهارابه حالت اولیه بازگرداند.برنامه زمانی انجام کارهای پیشگفته توسط پیمانکار تهیه می گرددوپس از تاًییدمهندس مشاوروکارفرما،به اجرادرمی آید.کارفرماخسارتهای واردبرآنچه راکه بیمه شده است ازبیمه گروصول می نمایدومبلغ وصول شده رابرای تجدیدعملیات به تناسب پیشرفت کاروطبق هزینه تمام شده،اعم ازهزینه مستقیم یاغیرمستقیم(بالاسری)،باتاًییدمهندس مشاوربه تدریج یااعاده کاربه حالت اولیه به پیمانکارپرداخت می کند.کارفرما بایدکارهای موضوع پیمان رابه نحوی بیمه کندکهدرصورت بروزحادثه، خسارت دریافتی ازبیمه گربرای اعاده کارهابه حالت اولیه کافی باشد،درصورتی که تکلیف بیمه کاردراسنادو مدارک پیمان تعیین نشده باشد،پیش ازشروع کار،پیمانکارچگونگی بیمه کارراازکارفرمااستعلام می نمایدوکارفرما درمدت ۱۰ روزکارهاوحوادث مشمول بیمه راتعیین وبه پیمانکارابلاغ می کندتاپیمانکارطبق مفاد این بند،درمورد بیمه کاراقدام کند.

اگرکارفرماعملیات موضوع پیمان رابیمه نکند،درصورت وقوع حادثه،جبران خسارتهای واردشده به عهده اومی باشد.

د )پیمانکارموظف است که تمام ساختمانهاوتاًسیسات موقت،ماشین آلات وابزارووسایل کارگاه را،که متعلق به اویادراختیاراوست وبرای انجام عملیات موضوع پیمان به کار می گیرد،به هزینه خودبیمه کندورونوشت بیمه نامه هارابه کارفرماتسلیم نماید.ماشین آلات وابزاری راکه کارفرمادراختیارپیمانکارقرار می دهد،کارفرمابیمه می کند.

ه )پیمانکارموظف است که روشنایی قسمتهایی ازداخل کارگاه راکه بایدروشن باشد تاًمین کند،وهمچنین تمام علائم راهنمایی وخطر ووسایل حفاظتی،ودرصورت لزوم،حصارکشی رافراهم نمایدوتعداد کافی نگهبان ومراقب درهرجاکه لازم باشد،بگمارد.

و )پیمانکارمتعهداست که عملیات اجرایی خودراطوری انجام دهدکه راه عبورمناسبی درپیاده رووسواره روبرای عبورومرور رهگذران ووسایط نقلیه همواره باز بماندومصالح خودرادرمحلهایی انبارکندکه موجب ناراحتی یا زحمت ساکنان اطراف،یارهگذران نشود.استفاده ازماشین آلات وابزاردرساعات عادی کار،ودرنتیجه،صدای آنها و همچنین استفاده ازراههای معین به منظور انجام عملیات،مزاحمت تلقی نمی شود.

درمواردی که اجرای کارایجاب کندکه قسمتی ازسواره رویا پیاده روبرای مدتی موقت وبااطلاع مهندس مشاوریا مهندس ناظربه کلی مسدودشود،پیمانکاربایدباکسب مجوزلازم ازمقامات محلی،عبورومرورراباراههای انحرافی که مسیرآنهابایدبه تاًییدمهندس مشاوربرسد،تاًمین کند.کارفرمانیزمساعدت لازم رابرای تحصیل مجوزهای موردنیاز بعمل می آورد.

اگرترتیب احتساب وپرداخت هزینه ایجادونگهداری راههای انحرافی دراسنادومدارک پیمان معین نشده باشد،این هزینه هابه عهده پیمانکاراست.همچنین پیمانکارمتهداست که درحمل مصالح وماشین آلات وعبورآنهاازراهها،پلهاو تونلها،رعایت قوانین،مقررات واستانداردهارابکندواگرعبورماشین یامصالحی ترتیب خاصی راایجاب کند،بانظر کارفرمایامهندس مشاوراقدام نماید.هرگاه پیمانکاربرخلاف مفاداین بندرفتارکند،مسئول جبران خسارتهای واردشده می باشد.

ز )پیمانکارمتعهداست که انتظامات کارگاه راتاًمین کندوازوروداشخاص غیرمجازوکسانی که باعث اختلال نظم کارگاه می شوندخودیاتوسط مقامات انتظامی جلوگیری کند.

ح )هرگاه پیمانکاردراجرای تمام یاقسمتی ازموارد درج شده دراین ماده سهل انگاری یاکوتاهی کندوازانجام تعهداتی که طبق آن به عهده گرفته است خودداری نماید،کارفرماحق داردآن تعهدات رابه جای پیمانکارانجام دهدو هزینه های انجام شده وخسارت وارد شده رابه اضافه ۱۵ درصد به حساب بدهی پیمانکارمنظورکرده وازمطالبات وی کسرنماید.دراین صورت،هرگونه ادعای پیمانکارنسبت به این قبیل پرداختهاوهمچنین نسبت به تشخیص کارفرما،خواه ازنظراساس تخلف وخواه ازنظر مبلغ پرداختی،بی اثرمی باشد.

ماده ۲۲ – ترتیب گردش مدارک،نقشه ها وابلاغ دستورکارها

الف)تمام نقشه ها،مشخصات،دستورالعملهاواستانداردهای فنی که دارای مهروامضای مهندس مشاوراست،به تعدادنسخه های درج شده دراسنادومدارک پیمان ودرصورتی که دراسنادومدارک پیمان تعدادنسخه معین نشده باشد، دردونسخه،بدون دریافت هزینه،دراختیارپیمانکارقرارمی گیرد.درصورت نیازپیمانکار،نسخه های اضافی به هزینه اوتکثیرمی شود.پیمانکاربایدیک نسخه ازنقشه هاومشخصات،باآخرین تغییرات آنهاراهمیشه درکارگاه نگهداری کند، تادرصورت لزوم،به منظوربازرسی کارهادراختیارمهندس مشاور،کارفرمایانمایندگان آنهاقرارگیرد.نسخه اصل نقشه هاومدارک،تاپایان کارنزدمهندس مشاورباقس می ماند.

ب )پیمانکارموظف است که پیش ازآغاز هرقسمت ازکار،تمام نقشه ها،دستورالعملهاودیگراسنادومدارک فنی مربوط به آن قسمت رابادقت مطالعه کندواندازه درج شده درنقشه هاراکنترل نماید،به نحوی که هیچ گونه ابهامی از نظرچگونگی اجرای کاربرای خودوکارکنانش باقی نماند.به طورکلی،کمبودنقشه برای هرقسمت ازکارهرگزاز تعهدات پیمانکارمبنی براجرای کامل کار نمی کاهد.درصورت مشاهده اشتباه دراندازه هایاهرگونه ابهام یاکسری در مدارک ،مدارک، نقشه هاودستورالعملها،پیمانکاربایدبموقع رفع نقص آنهاراازمهندس مشاوردرخواست کند.مهندس مشاورموظف است که باتوجه به برنامه زمانی اجرای کار،برای تکمیل نقشه هاوابلاغ به پیمانکاراقدام کند.

ج )هرگاه پیمانکاردرمورددرستی بعضی نقشه هاومحاسبات یادستورکارهایا مشخصات مصالح وتجهیزاتی که بنابه دستورکارفرماازمنابع معینی تحصیل می شودایرادی داشته باشد،بایدباتوجه به برنامه زمانی تفصیلی،مراتب راباذکردلیل به اطلاع مهندس مشاوربرساند.درصورتی که مهندس مشاور،درستی مدارک پیشگفته راتاًییدکند،ولی پیمانکارهمچنان نسبت به آنهاایرادداشته باشد،پیمانکاربایدموضوع رابه کارفرمامنعکس نمایدوپس ازدریافت نظر کارفرما،طبق نظر اوانجام دهد.درچنین حالتی،پیمانکارفقط مسئول اجرای کاراست ودرموردصحت نقشه ها، مشخصات،محاسبات ودستورکارهای مربوط،مسئولیتی ندارد.هزینه رفع عیب ونقص درچنین مواردی به عهده پیمانکار نمی باشد.

د )پیمانکار،نقشه های کارگاهی راکه نقشه های جزئیات ساخت قطعات وقسمتهایی ازکاراست،درصورت نیاز ضمن اجرای کار،براساس نقشه های اجرایی،مشخصات فنی ودستورالعمل سازندگان،تهیه می کندودرسه نسخه،که یک نسخه ازآن قابل تکثیرباشد،تسلیم مهندس مشاورمی نماید.مهندس مشاور،نقشه های یادشده راپس ازبررسی واصلاح لازم،تاًییدودریک نسخه به پیمانکار ابلاغ می کند.نسخه قابل تکثیراین مدارک نزدمهندس مشاورنگهداری می شود.

ه )نقشه های چون ساخت،نقشه های کارهای انجام شده به نحوی که اجراشده اند،می باشدوشامل تمام نقشه های اجرایی،اعم ازتغییریافته یا بدون تغییراست.پیمانکاربایدنقشه های چون ساخت رابه تدریج وطبق نظرمهندس مشاور درسه نسخه که یک نسخه آن قابل تکثیرباشدتهیه کندوبرای بررسی وتاًیید،به مهندس مشاوربدهد.مهندس مشاور،یک نسخه ازنقشه های چون ساخت تاًییدشده رادراختیارپیمانکارقرار می دهد.

و )پیمانکاربایدمشخصات فنی،نقشه هاودستورالعملهانصب،راه اندازی وبهره برداری تجهیزاتی راکه تاًمین آنهابه عهده اوست،ازسازنده آنهابگیردودردونسخه،به مهندس مشاوربدهد.مهندس مشاور،براساس مدارک سازنده، نقشه های اجرایی محل استقرارتجهیزات یادشده راتهیه وبرای اجرابه پیمانکارابلاغ می کند.

ز )مهندس مشاور،تمام موافقتها،تصویبها،اخطارهاودستورکارهارابه صورت کتبی،به پیمانکارابلاغ می کند،و درموارد لزوم،به نحوپیش بینی شده دراسنادومدارک پیمان،به تاًییدکارفرمانیزمی رساندوسپس به پیمانکارابلاغ می کند.پیمانکار،پس ازوصول دستورکارها،می تواندبرای اصلاح آنهااظهارنظر کند.امادرهرحال،موظف به اجرای چنین دستورکارهای است.

درمواردصدوردستورکارشفاهی ازسوی مهندس مشاور،پیمانکارمی تواند درخواست ابلاغ کتبی آنهارابنماید و مهندس مشاورنیزموظف است که دستورکارها راکتبی به پیمانکارابلاغ کند،درغیراین صورت،این دستورکارها برایپیمانکارمعتبرنیست.

مهندس مشاوریک نسخه رونوشت ازتمام نامه های ابالغی،همراه بانقشه ها،دستورکارهاوصورت جلسه ها رابرای کارفرماارسال می کند.

ح )پیش ازتحویل موقت کارطبق ماده ۳۹،پیمانکاردستورالعملهای راه اندازی،راهبری،تعمیرونگهداری راهمراه بانقشه های چون ساخت درسه نسخه،که یک نسخه آن قابل تکثیرباشد،به مهندس مشاوربه مهندس مشاورمی دهد. مدارک یادشده باید به نحوی باشدکه راهبری،تعمیرونگهداری تمام قسمتهای موضوع پیمان بسهولت انجام شود. درصورتی که دراسنادومدارک پیمان،تعدادنسخه یامشخصات ویژه ای برای مدارک موضوع این بندتعیین شده باشد، طبق آن عمل می شود.

ماده ۲۳ – حفاظت تاسیسات زیربنایی وتغییروضع آنها

پیمانکاربایدعملیات موضوع پیمان رابنحوی اجراکندکه به تاسیسات زیربنایی موجوددرکارگاه،مانندخطوط آب برق،گاز،مخابرات وماننداینها،آسیبی واردنشود.هرگاه دراثرعمل پیمانکار،به تاسیسات یادشده صدماتی واردشود، پیمانکارمتعهداست که هزینه ترمیم وبرقراری مجددآنها رابپردازد.هرگاه پیمانکارنسبت به جبران خسارت واردشده اقدام وفوری به عمل نیاورد،کارفرمامی تواندبه هرطریق که مصلحت بداند،برای رفع نقص وخسارت اقدام کندو هزینه آن رابه اضافه ۱۵ درصدبه حساب بدهی پیمانکارمنظورکندوپیمانکار،ازاین بابت،حق هیچگونه اعتراضی ندارد.درصورتی که موقعیت تاسیسات زیرزمینی دراسنادومدارک پیمان مشخص نشده باشد،پیمانکاربایدباتوجه به برنامه زمانی اجرای کار،تعیین وضعیت آنهاراازمهندس مشاوراستعلام کندوپس ازاعلام نظرمهندس مشاور،برای عملیات حفاری اقدام نماید.بدین ترتیب، مسئولیت پیمانکاردرمورد بروزهرنوع حادثه وپرداخت خسارت وهزینه های پیشگفته درمورد تاسیسات زیرزمینی،منوط به آن است که نوع،محل یامسیرتاسیسات مزبوربه اطلاع پیمانکار رسیده یادراسنادومدارک پیمان مشخص شده باشد.هرگاه انجام عملیات موضوع پیمان،تغییروضع تاسیسات یادشده راایجاب کند،پیمانکاربه کارفرمااطلاع می دهدتاسازمانهای ذیربط،برای تغییروضع آنهااقدام کنند.هزینه های مربوط به عملیات یادشده،به عهده کارفرماست.

ماده ۲۴ – واگذاری،پیمانکاران جزء

الف)پیمانکارحق واگذاری پیمان به دیگران راندارد.

ب )پیمانکار می تواند به منظورتسهیل وتسریع دراجرای قسمت یاقسمتهایی ازعملیات موضوع پیمان، پیمانهایی باپیمانکاران جزء ببندد،مشروط به آنکه آنان راازواگذاری کاربه دیگران ممنوع کند.درصورتی که دراسنادومدارک پیمان،کارفرما،لزوم تاییدصلاحیت پیمانکاران جزء راپیش بینی کرده باشد،پیمانکارموظف است که تاییدکارفرمارادراین موردتحصیل نماید.این واگذاری نبایدازپیشرفت کارطبق برنامه زمانی اجرای کاربکاهد،وبه هرحال،به هیچ روی،ازمسئولیت وتعهدات پیمانکار نمی کاهد.پیمانکارمسئول تمام عملیاتی که توسط پیمانکاران جزءیاکارکنان آنهاانجام می شود.درپیمانهای بین پیمانکاروپیمانکاران جزءبایدنوشته شودکه درصورت بروز اختلاف یبن آنها،کارفرماحق دارد،درصورتی که مقتضی بداند،به مورداختلاف رسیدگی کند.پیمانکاروپیمانکارجزء نیزمی پذیرندکه نظرکارفرمادراین موردقطعی است وتعهدمی کنندکه الزاماًآن رااجراکنند.

هرگاه درپرداخت مطالبات پیمانکاران جزء،باتوجه به شرایط درج شده درپیمان آنها،تاًخیری روی دهد،درصورتی که پیمانکارجزء،تعهدات خودرابراساس پیمان تنظیمی خودباپیمانکارکاملاًانجام داده وکاراو مورد قبول وتایید مهندس مشاورباشد،کارفرمامی تواندبنابرتقاضای پیمانکارجزءباحضورنماینده پیمانکار،به کاراورسیدگی کند.اگردر اثراین رسیدگی،پیمانکارجزءطلبکارشودوپیمانکارازپرداخت آن خودداری کند،کارفرماحق داردطلب پیمانکارجزءرا برای کارهایی که صورت وضعیت آن به پیمانکارپرداخت شده است،ازمحل مطالبات پیمانکاربپردازد.درصورتی که بااخطارکارفرما،پیمانکاریانماینده اوبرای رسیدگی حاضرنشوند،کارفرمارسیدگی می نمایدوبشرح پیشگفته عمل می کندواین عمل قطعی وغیرقابل اعتراض است.هرگاه پس ازفسخ یاخاتمه پیمان،پیمانکاران جزءمطالباتی از پیمانکارداشته باشند،مهندس مشاوروکارفرما،به شرح پیشگفته موضوع رارسیدگی می نمایند.اگرپس ازرسیدگی وتهیه صورتحساب نهایی،پیمانکارمطالباتی داشته باشد،کارفرمامی تواندطلب پیمانکاران جزءراازمحل مطالبات پیمانکاربپردازد.

ماده ۲۵ – اجرای کاردرشب

اجرای کاردرشب، درمواردزیر،مجازاست

الف)دربرنامه زمانی تفصیلی پیش بینی شده باشد.

ب )هرگاه به سبب بروز تاًخیرهایی ازسوی پیمانکار،انجام کارطبق تشخیص پیمانکاردرمدت پیمان امکانپذیر نباشد،پیمانکارمی تواندبدون آنکه حق دریافت اضافه هزینه کارراداشته باشدباتاًییدمهندس مشاوروموافقت کارفرما، قسمتی ازکاررادرشب اجراکند.

ج )هرگاه مهندس مشاورتشخیص دهدکه پیشرفت کارپیمانکاربه نحوی نیست که همه عملیات درمدت پیمان پایان یابد،می تواندپس ازموافقت کارفرما،به پیمانکاردستوردهدکه قسمتی ازکاررادرشب اجراکند.دراین حالت پیمانکارمکلف به اجرای این دستوراست وحق ادعایامطالبه هیچ گونه خسارت واضافه بهاندارد.

د )اگربه تشخیص مهندس مشاوروتاًییدکارفرمابرای جبران تاخیرهایی که ناشی ازقصورپیمانکارنیست،کاردر شب نیز انجام شود،اضافه هزینه های مربوط به کاردرشب،باتاًییدمهندس مشاوروتصویب کارفرما،پرداخت می شود.درمحاسبه این هزینه ها،به منظورتعیین هزینه های اضافی دستمزدنیروی انسانی برای کاردرشب،بایدمقررات قانون کارواموراجتماعی ملاک عمل قرارکیرد.پیمانکارمتعهداست که ترتیب کارراطوری دهدکه تاحدامکان،اجرای کاردرشب برای ساکنان مجاورمزاحمتی ایجادنکند.

ماده ۲۶ – آثارتاریخی واشیای عتیقه

هرگاه ضمن اجرای کار،اشیای عتیقه یاآثارتاریخی ومسکوکات قدیمی ومانندآنهادرمحل کارپیداشود،پیمانکارمتعهد است که بی درنگ مراتب راازطریق مهندس مشاوربه اطلاع کارفرماوطبق قوانین به اطلاع دستگاههای انتظامی برساند.کارفرمابرای حفظ ونگهداری یاانتقال اشیای عتیقه،اقدام فوری به عمل می آورد.پیمانکاربایدتازمان اقدام به حفاظت ازسوی کارفرمایامقامات ذیربط،برای حفظ ونگهداری اشیاوآثارمزبور،مراقبت لازم رابه عمل آورد.هرگاه اجرای این ماده،موجب توقف یاتعطیل عملیات موضوع پیمان گردد،طبق ماده ۴۹ رفتارمی شود.

ماده ۲۷- اقامتگاه قانونی

اقامتگاه قانونی کارفرماوپیمانکارهمان است که درموافقتنامه پیمان نوشته شده است.درصورتی که یکی ازطرفین محل قانونی خودراتغییردهد،بایدنشانی جدیدخودرادست کم ۱۵ روزازتاریخ تغییر،به طرف دیگراطلاع دهدتاوقتی که نشانی جدیدبه طرف دیگراعلام نشده است،مکاتبات به نشانی قبلی ارسال می شودودریافت شده تلقی می گردد.

فصل سوم

تعهدات واختیارات کارفرما

ماده ۲۸- تحویل کارگاه

الف)کارفرمامتعهداست که کارگاه رابی عوض وبدون معارض تحویل پیمانکاردهد.

اگراجرای کاردرزمینه هاومحلهای تحویلی،مستلزم اخذپروانه یاپرداخت حقوقی ازقبیل عوارض شهرداری، حق ریشه ومستحدثات وماننداینهاباشد،کارفرمامتعهدبه تحصیل پروانه ساختمان وپرداخت وجوه مزبوراست

تبصره ۱:اگردراسنادومدارک پیمان،تامین تمام یاقسمتی اززمین مورد نیازبرای تجهیزگارگاه به عهده پیمانکارگذاشته شده باشد،طبق شرایط پیش بینی شده درپیمان عمل می شود.

تبصره ۲:درصورتی که درمحل تحویل شده به پیمانکارمعارض پیداکندوموجب توقف اجرای تمام یاقسمتی ازکارشود،آن قسمت ازکارکه متوقف شده است،مشمول تعلیق می گرددوطبق ماده ۴۹ رفتارمی شود.

ب )کارفرماپس ازمبادله پیمان،تاریخ تحویل کارگاه راکه نبایدبیشتراز ۳۰ روزازتاریخ مبادله پیمان باشد،به پیمانکاراعلام می کند.پیمانکاربایددرتاریخ تعیین شده درمحل کارحاضرشودوطی صورتمجلسهایی،اقدام به تحویل گرفتن کارگاه نماید.درصورتی که حداکثر ۳۰ روزازتاریخ تعیین شده برای تحویل گرفتن کارگاه حاضرنشود،کار فرماحق داردکه طبق ماده ۴۶،پیمان رافسخ کند.

درصورتمجلسهای تحویل کارگاه بایدحدودوموقعیت زمینهاومحلهایی که درآنهاموضوع پیمان اجرامی شودونقاط نشانه بامشخصات آنها،محورعملیات ومحل منابع تهیه مصالحی که بایددرکارگاه تولیدگردد،درج شود.

اگرتحویل کارگاه به طوریکجامیسرنباشد،کارفرمابایدکارگاه رابه ترتیبی تحویل دهدکه پیمانکاربتواندعملیات موضوع پیمان راطبق برنامه زمانی تفصیلی انجام دهد.دراین حالت نیز مهلت کارفرمابرای تحویل دست کم اولین قسمت ازکارگاه که برای تجهیزکارگاه وشروع عملیات موضوع پیمان لازم است،حداکثر ۳۰ روزاست.

ج )هرگاه کارفرمانتواندکارگاه رابه ترتیبی تحویل دهدکه پیمانکاربتواندکارراطبق برنامه زمانی تفصیلی انجام دهد،ومدت تاخیردرتحویل کارگاه بیش ازیکماه شود،کارفرمابه منظورجبران خسارت تاخیردرتحویل کارگاه،هزینه های اضافی ایجادشده برای پیمانکارراکه طبق رابطه زیرمحاسبه می شود،پرداخت می کند،مشروط به اینکه باتاییدمهندس مشاور،پیمانکاردرمحاهای تحویل شده تاخیرغیرمجازنداشته باشد.

مبلغ کارهایی که درتحویل محل

(مدت تاخیربه ماه) اجرای آن تاخیرشده است ۵/۷

(————————–)(متوسط کارکردفرضی ماهانه) —– = مبلغ خسارت تاخیرتحویل کارگاه

(.پس ازکسریک ماه) مبلغ اولیه پیمان ۱۰۰

اگرمدت تاخیراز ۳۰ درصدمدت پیمان یا ۶ ماه،هرکدام که کمتراست بیشترشود،حقوقی به پیمانکارتعلق می گیرد بدین ترتیب که اگرمبلغ کارهای پیش بینی شده درمحلهای تحویل نشده تا ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان باشد،پیمانکار می تواندبااطلاع قبلی ۱۵ روزه آن قسمت ازکارراازتعهدات خودحذف کندولی اگراین مبلغ بیشتراز ۲۵ درصدمبلغ اولیه پیمان باشد،درصورت اعلام خاتمه پیمان ازسوی پیمانکار،پیمان خاتمه یافته وطبق ماده ۴۸ عمل می شود.هر گاه پیمانکاردرمحلهایی که درتحویل آنهابیش ازمدت پیشگفته تاخیرشده است،کاراجرایی راشروع نماید،حق حذف تعهدات درآن قسمت ازکارراازخودسلب می نماید.

تبصره- اگرکارفرمانتواندهیچ قسمت ازکارگاه رابه پیمانکارتحویل دهد،برای تاخیربیش ازیکماه تا۳۰ درصدمدت پیمان یا ۶ ماه،هرکدام که کمتراست،نسبت به تاخیر مبادله پیمان،ماهانه معادل مبلغ ۵/۲ درصدمتوسط کارکرد فرضی ماهانه رابه پیمانکارپرداخت می کند.اگرپیمانکارپس ازانقضای ۳۰ درصدمدت پیمان یا ۶ ماه،هرکدام که کمتراست،مایل به ادامه یااجرای کارنباشد،بااعلام او،قراردادطبق ماده ۴۸ خاتمه می یابدوپیمانکارهیچ گونه دعاوی دیگری نمی تواندمطرح نماید.خسارت تاخیردرتحویل تمام یاقسمتی ازکارگاه،برای مدت مازادبریک ماه،حداکثرتا ۳۰ درصدمدت پیمان یا ۶ ماه هرکدام که کمتر است قابل پرداخت است.

د )درمواردی که به استناداین ماده،قسمتی ازتعهدات پیمانکارحذف شود،تضمین انجام تعهدات پیمانکارنیزبه تناسب کاهش داده می شود.

ه )پیمانکارنمی تواندجزآنچه طبق نقشه هاودستورکارهاست،درزمینهاومحلهای متعلق به کارفرماباملک غیرکه ازطرف کارفرمابه پیمانکارتحویل شده است،اقدام به احداث بنایاساختمان کند.اگردراثراجرای کاردرملک غیرکه ازسوی کارفرماتحویل شده است،صاحب ملک اقامه دعواودرخواست خسارت وجلوگیری وتوقف کارنماید،طرف ادعاکارفرماست وپیمانکارهیچ گونه مسئولیت وتعهدی دراین موردندارد.

و )درصورتی که طبق اسنادومدارک پیمان،تامین تمام یاقسمتی اززمین موردنیازتجهیزکارگاه به عهده پیمانکار باشدیاپیمانکاربخواهدطبق صلاحدیدخودازمحلهایی خارج ازمحلهای تحویلی کارفرمابرای تجهیزکارگاه استفاده کند، بایدموقعیت آنهارابه تاییدکارفرمابرساند.دراین حالت،مسئولیت هرنوع ادعاوطلب خسارت ازسوی صاحب ملک به عهده پیمانکاراست وکارفرمادراین مواردمسئولیتی ندارد.هرگاه پیمانکارمحلهای موردنیازتجهیزکارگاه رابه صورت اجاره ای دراختیاربگیرد،بایددراجاره نامه آنها،امکان انتقال مورداجاره رابه کارفرماپیش بینی کند.

ماده ۲۹ – تغییرمقادیرکار،قیمتهای جدید،تعدیل نرخ پیمان

الف)درضمن اجرای کار،ممکن است مقادیردرج شده درفهرست بهاومقادیرمنضم به پیمان تغییرکند.تغییر مقادیربه وسیله مهندس مشاورمحاسبه می شودوپس ازتصویب کارفرمابه پیمانکارابلاغ می گردد.پیمانکاربادریافت ابلاغ تغییرمقادیرکار،موظف به انجام کاربانرخ پیمان است،به شرط آنکه مبلغ ناشی ازتغییرمقادیرکار،ازحدود تعیین شده درزیربیشترنشود.

۱)افزایش مقادیر بایددرچهارچوب موضوع پیمان به پیمانکارابلاغ شودجمع مبلغ مربوط به افزایش مقادیرو مبلغکارهای باقیمت جدید(موضوع بندج)نبایداز ۲۵ درصدمبلغ اولیه پیمان بیشترشود.

تبصره- اگرنرخ پیمان مشمول تعدیل آحادبهاباشد،برای محاسبه افزایش مبلغ پیمان به سبب قیمتهای جدید،ابتدا قیمتهای جدیدبه مبنای نرخ پیمان تبدیل می شودوسپس ملاک محاسبه قرارمی گیرد.

۲)جمع مبلغ مربوط به کاهش مقادیروحذف آنهانبایداز ۲۵ درصدمبلغ اولیه پیمان بیشترشود.اگراین مبلغ،ازحد تعیین شده بیشترشودوپیمانکاربااتمام کاربانرخ پیمان موافق باشد،عملیات موضوع پیمان درچهارچوب پیمان انجام می شود.ولی درصورتی که پیمانکارمایل به اتمام کارنباشد،پیمان طبق ماده ۴۸ خاتمه داده می شود.

تبصره۱٫درصورت حذف قسمتهایی ازکاربه استنادبندج ماده ۲۸ برای تعیین حدافزایش یاکاهش مقادیرطبق بندهای۱ و۲ بجای مبلغ اولیه پیمان،مبلغ اولیه پیمان پس ازکسرمبلغ کارهای حذف شده به وسیله پیمانکار،ملاک قرارمی گیرد.

تبصره۲٫اضافه یاکاهش مقادیرکارطبق مفادبندهای(الف- ۱)و(الف- ۲)این ماده تا۱۰ درصدبادستورمهندس مشاورعمل می شود،ولی اضافه برآنباتصویب کارفرماقابل اجرااست.

ب)درصورتی که پس ازتکمیل کاروتصویب صورت وضعیت قطعی مشخص شود،مقادیرکاربدون آنکه ازسوی کارفرماکم شده باشد،نسبت به مقادیرمنضم به پیمان کاهشی پیش ازحدتعیین شده دربند(الف- ۲)داشته باشد، دراین حالت نیزنرخ پیمان ملاک عمل است.

ج )اگردرچهرچوب موضوع پیمان،کارهایی به پیمانکارابلاغ شودکه برای آنهاقیمت ومقدار درفهرست بها و مقادیرمنضم به پیمان پیش بینی نشده است،پیمانکاربایدبی درنگ پس ازدریافت ابلاغ مهندس مشاور،قیمت پیشهادی خودرابرای اجرای کارهای یادشده،همراه باتجزیه قیمت،به مهندس مشاورتسلیم کند.وقتی که باتوافق پیمانکارو مهندس مشاورتعیین شودوبه تصویب کارفرمابرسد،ملاک پرداخت است.قیمتهای جدیدی که به این صورت تعیین می شودبایدبرحسب هزینه اجرای کاردرمحل اجرامحاسبه گردد.ازاین رو،تنهاضریب هزینه بالاسری پیمان به قیمتهای جدیداعلام می شود.

تبصره- درصورتی که پیمان بااستفاده ازفهرستهای بهای واحدپایه منعقدشده باشد،چگونگی تعیین قیمت جدید، علاوه برمفاداین بند،تابع دستورالعمل نحوه استفاده ازقیمتهای پایه درتعیین قیمت جدیدبااولویت دستورالعمل یادشده است.

د )جمع بهای قیمتهای جدید،علاوه برآنکه تابع سقف تعیین شده دربندالف است،نبایداز ۱۰ درصدمبلغ اولیه پیمان بیشتر شود.

ه )تعدیل نرخ پیمان طبق شرایط پیش بینی شده درشرایط خصوصی است.

ماده ۳۰ – تغییرمدت پیمان

الف)درصورت وقوع هریک ازموارد زیرکه موجب افزایش مدت اجرای کارشود،پیمانکارمی توانددرخواست تمدیدمدت پیمان رابنماید.پیمانکاردرخواست تمدید مدت پیمان راباارائه محاسبات ودلایل توجیهی،به مهندس مشاور تسلیم می کندومهندس مشاورپس ازبرسی وتایید،مراتب رابرای اتخاذ تصمیم به کارفرماگزارش می کندوسپس نتیجه تصمیم کارفرمارابه پیمانکارابلاغ می نماید.

۱ )درصورتی که طبق بندهای “الف”و”ج”ماده ۲۹،مبلغ پیمان تغییرکند.

۲ )هرگاه به دستورکارفرمایامهندس مشاور،نقشه های اجرایی بامشخصات فنی تغییراساسی کند.

۳ )هرگاه کارفرمادرتحویل کارگاه،ابلاغ دستورکارهایانقشه هاوتحویل مصالحی که تهیه آنهابه عهده اوست، تغییرکند.تغییردرابلاغ دستورکارهاونقشه هابه شرطی مشمول این بنداست که پیمانکاربا توجه به برنامه زمانی تفصیلی،آنهاراازمهندس مشاوردرخواست کرده باشد.

۴ )اگردرتحویل مصالحی که فروش آنهاازوماًبایدباحواله کارفرماصورت گیردتاخیرایجادشود،به شرطی که پیمانکارباتوجه به برنامه زمانی تفصیلی برای تهیه آنهابه موقع اقدام کرده باشد.

۵ )درمواردحوادث قهری وهمچنین درمواردمربوط به کشف اشیای عتیقه وآثارتاریخی که درموارد۲۶ و۴۳ پیش بینی شده است.

۶ )هرگاه محدودیت برای ورودمصالح وتجهیزات طبق بند”د”ماده ۲۰ پیش آید

۷ )درصورتی که کارطبق ماده ۴۹ به تعلیق درآید

۸ )درصورتی که قوانین ومقررات جدیدی وضع شودکه درتغییرمدت اجرای کارموثرباشد.

۹ )هرگاه کارفرمانتواندتعهدات مالی خودرادرموعدهای درج شده دراسنادومدارک پیمان انجام دهد.

۱۰)موارددیگری که به تشخیص کارفرماخارج ازقصورپیمانکارباشد.

ب )اگروقوع برخی ازموارددرج شده دربند”الف”،موجب کاهش مدت پیمان شود،مهندس مشاورباکسب نظر پیمانکار،کاهش مدت پیمان راتضمین می کندومراتب رابرای اتخاذ تصمیم به کارفرماگزارش می نماید،وسپس نتیجه تصمیم کارفرمارابه پیمانکارابلاغ می کند.

ج )درپایان مدت اولیه پیمان یاهرتمدید مدت پیمان،اگرکاربه اتمام نرسیده باشد،مهندس مشاورباکسب نظر پیمانکاروباتوجه به مواردتعیین شده دربند”الف”،علل تاخیرکاررابررسی می کندومیزان مدت مجازوغیرمجازآن را باتوافق پیمانکارتعیین می نمایدونتیجه رابه کارفرماگزارش می کند،وسپس نظرکارفرمارادرموردمیزان مجازیاغیر مجازتاًخیرکاربه پیمانکاراعلام می کندومعادل مدت تاًخیرمجاز،مدت پیمان راتمدید می نماید.

د )دراجرای مفاداین ماده برای تمدیدمدت پیمان،تاخیرهای همزمان ناشی ازعوامل مختلف درج شده دربندالف، فقط یک بارمحاسبه می شود.

ه )دراجرای مفاداین ماده،اگرپیمانکاربامهندس مشاورتوافق نداشته باشدیانسبت به تصمیم کارفرمامعترض باشد، طبق نظرکارفرماعمل می شودوپیمانکارمی تواندبراساس ماده ۵۳ برای حل مسئله اقدام نماید

ماده ۳۱ – مدیریت اجرا

کارفرمامی تواندقسمتی ازاختیارات خودرابه شخص حقوقی،که مدیرطرح نامیده می شود،واگذارکند.کارفرمامدیر طرح راباتعیین حدوداختیارات واگذارشده به پیمانکارمعرفی می نماید.تمام تصمیم گیریهای مدیرطرح درچهارچوب اختیارات واگذارشده،درحکم تصمیم کارفرمامی باشد.

ماده ۳۲ – نظارت براجرای کار

الف)عملیات اجرایی پیمانکار،همیشه بایدزیرنظروبااطلاع مهندس مشاورانجام شود.نظارتی که ازطرف کارفرماومهندس مشاوردراجرای کارهابه عمل می آید،به هیچ روی،ازمیزان مسئولیت پیمانکارنمی کاهد.

نظارت مستقیم برکارپیمانکار،درمحدوده کارگاه ودرمواردخاص(برای ساخت قطعات وتجهیزات)درخارج ازکارگاه انجام می شوددرهرحال،پیمانکاربایدگزارش پیشرفت اقدامهایی راکه خارج ازکارگاه به منظورانجام تعهدات پیمان انجام می دهد،به مهندس مشاورتسلیم کند.

ب )مهندس مشاور،تنهامرجع فنی پیمانکاربرای اجرای موضوع پیمان ازسوی کارفرماست.

هرگونه تغییرات،اظهارنظرهای فنی واصلاحات موردنظرپیمانکاران،سازندگان وبازرسان فنی،پس ازهماهنگی بامهندس مشاور،موظف به کسب مجوزازکارفرما،برای انجام وظایف نظارت است،دراسنادومدارک پیمان تعیین شده است.

ج )مهندس مشاوربه منظوراطمینان ازصحت اجرای کار،اقدام به آزمایش مصالح یاکارهای انجام یافته می کند. هزینه انجام آزمایشهابرعهده کارفرماست،مگرآنکه دراسنادومدارک پیمان ترتیب دیگری هم پیش بینی شده باشد. هرگاه نتایج این آزمایشها باآنچه که درمدارک فنی تعیین شده است تطبیق نکند،پیمانکارمتعهداست که مصالح و کارهاراطبق دستورمهندس مشاوراصلاح کند.هزینه انجام این اصلاحات به عهده پیمانکاراست،مگرآنکه نقص موجودمربوط به مدارک فنی باشد.پیمانکارموظف است که برای نمونه برداری ازمصالح یاانجام هرنوع آزمایش، تعدادلازم کارگربه صورت موردی وموقت،به طوررایگان دراختیارمهندس مشاوربگذارد.

د )درصورتی که مهندس مشاورموادری ازعدم رعایت مشخصات فنی،نقشه هاودیگرمدارک فنی پیمان رادر اجرای کارها مشاهده کند،باارسال اخطاریه ای،اصلاح کارهای معیوب رادرمدت مناسبی که باتوجه به حجم ونوع کارتعیین می نمایدازپیمانکارمی خواهد.اگرپس ازپایان مهلت تعیین شده،پیمانکارنسبت به اصلاح کارها اقدام نکند، کارفرمامی تواند خودش کارهای معیوب رااصلاح کندوهزینه های مربوط به اضافه ۱۵ درصد،ازمطالبات پیمانکارکسرکند.درصورتی که عدم توجه به اخطار مهندس مشاوربرای اصلاح هرکارمعیوب ازسوی پیمانکار تکرارشود،کارفرمامی تواند پیمان راطبق ماده ۴۶ فسخ نماید.

ه )کارفرمادرمدت اجرای پیمان،هرموقع که لازم بداند،توسط نمایندگان خود،عملیات پیمانکاررابازرسی می کند پیمانکارموظف است که هرنوع اطلاعات ومدارکی که موردنیازباشد،دراختیارنمایندگان کارفرمابگذاردوتسهیلات لازم رابرای انجام این بازرسیها فراهم سازد.

و )اگردرطول مدت پیمان،تصمیم به تغییرمهندس مشاوربگیرد،این تصمیم بایددست کم یک ماه بیشتربه اطلاع پیمانکاربرسد.پیمانکارومهندس مشاور،موظف هستندکه تکلیف آزمایشهای ناتمام،صورتجلسه های دردست اقدام وصورت کارکردهای درحال رسیدگی راروشن کنند.درصورتی که مهندس مشاور به شرح پیشگفته عمل نکند، کارفرمامستقیماًبجای مهندس مشاورتکلیف کارهای ناتمام راروشن می کندوهزینه های مربوط به این اقدام رابه حساب بدهی مهندس مشاورمنظور می نماید.اگردرزمان اعلام کارفرمامبنی برتغییرمهندس مشاور،بخشهایی ازکار توسط پیمانکاردرحال اجراباشدکه اتمام آن بخش منجربه صدورتاًییدیه های مهندس مشاورشده واین امرموکول به زمان پس ازتغییرمهندس مشاورشود،این گونه موارد،بایددرطول یک هفته ازتاریخ اعلام کارفرما،ازسوی پیمانکار به پیمانکارمنعکس شود،تاکارفرماترتیب لازم رابرای عدم انقطاع آن بخش ازکارپیمانکاروصدوربه موقع تاًییدیه بدهد.کارفرمامهندس مشاورجدیدرابه پیمانکارمعرفی می کندواختیارات اوراطبق آنچه که برای مهندس مشاورقبلی تعیین شده بود،تنفیذیاتغییرات مربوط رابه پیمانکارابلاغ می نمایدوازآن پس،تصمیمهاودستورهای مهندس مشاور جدیددرچهرچوب پیمان،برای پیمانکارلازم الاجراست.

ماده ۳۳ – مهندس ناظر

الف)مهندس ناظرکه نماینده مهندس مشاوردرکارگاه است،وظیفه داردکه باتوجه به اسنادومدارک پیمان،در اجرای کار،نظارت ومراقبت دقیق به عمل آوردومصالح وتجهیزاتی راکه بایدبه مصرف برسد،براساس نقشه ها ومشخصات فنی موردرسیدگی وآزمایش قراردهدوهرگاه عیب ونقصی درآنهایادرنحوه مهارت کارکنان یاچگونگی کارمشاهده کند،دستوررفع آنهارابه پیمانکاربدهد.همچنین هرگاه بعضی ازماشین آلات معیوب باشد به طوری که نتوان باآنهاکارراطبق مشخصات فنی انجام داد،مهندس ناظرتعمیریاتعویض وتغییرآنهاراازپیمانکارمی خواهد.با رعایت بند”ب”،هرگونه دستوری که ازطرف مهندس ناظربه پیمانکارداده شود،به مثابه دستورهای داده شده توسط مهندس مشاوراست وپیمانکارملزم به اجرای آنهاست.

ب )مهندس ناظر،به هیچ روی،حق نداردکه ازتعهدات پیمانکاربکاهدیاموجب تمدید مدت پیمان یاپرداخت اضافی به پیمانکارشودیاهرنوع دستورتغییرکاری راصادرکند.

ج )پیمانکارمکلف است که دستورهای مهندس ناظر رادرحدودمفاداین ماده اجرانماید،مگردرمواردی که آنهارا برخلاف اسنادومدارک پیمان تشخیص دهد،که دراین صورت،موظف است که موضوع رابه مهندس مشاوربنویسدو کسب تکلیف کند.هرگاه مهندس مشاورموضوع رافیصله ندهد،نظرکارفرمادرآن موردقاطع می باشد.

د )باوجودنظارتی که ازطرف مهندس ناظردراجرای کارهابه عمل می آید،کارفرماومهندس مشاورحق دارند مصالح مصرفی وکارهای انجام یافته راموردرسیدگی قراردهندواگرمشخصات آنهارامغایرنقشه هاومشخصات فنی تشخیص دهندپیمانکارمتعهداست مصالح وکارهای معیوب رابه هزینه خودتعویض نماید.به هرحال،نظارت مهندس ناظرازمسئولیت پیمانکار نمی کاهدوسلب حق ازکارفرماومهندس مشاورنمی کند.

فصل چهارم

تضمین،پرداخت،تحویل کار

ماده ۳۴ – تضمین انجام تعهدات

موقع امضای پیمان،برای تضمین انجام تعهدات ناشی ازآن،پیمانکاربایدضمانتنامه ای معادل۵ درصدمبلغ اولیه پیمان،صادرشده ازطرف بانک موردقبول کارفرماوطبق نمونه ای که ضمیمه اسنادمناقصه بوده است،تسلیم کارفرما کند.ضمانتنامه یادشده بایدتایکماه پس ازتاریخ تحویل موقت موضوع پیمان،معتبرباشد.تاهنگامی که تحویل موقت انجام نشده است،پیمانکارموظف است برای تمدیدضمانتنامه یادشده اقدام کندواگرتا ۱۵ روزپیش ازانقضای مدت اعتبارضمانتنامه،پیمانکارموجبات تمدیدآن رافراهم نکرده وضمانتنامه تمدیدنشود،کارفرماحق داردکه مبلغ ضمانتنامه راازبانک ضامن دریافت کندووجه آن رابه جای ضمانتنامه،به رسم وثیقه نزدخودنگه دارد.کارفرما تضمین انجام تعهدات راپس ازتصویب صورتمجلس تصویب موقت،باتوجه به تبصره یک این ماده آزادمی کند.

تبصره۱٫حداکثرتایکماه پس ازتحویل موقت،آخرین صورت وضعیت موقت طبق ماده ۳۷،بدون منظورداشتن مصالح پای کارتنظیم می شود.هرگاه براساس این صورت وضعیت،پیمانکاربدهکارنباشدیاجمع بدهی اوازنصف کسورتضمین حسن انجام کارکمترباشد،ضمانتنامه انجام تعهدات بی درنگ آزاد می شود.ولی هرگاه میزان بدهی پیمانکار،ازنصف کسورتضمین حسن انجام کاربیشترباشد،ضمانتنامه انجام تعهدات،برحسب موردطبق شرایط تعیین شده درماده ۴۰ یا۵۲ آزادمی شود.

تبصره۲٫درصورتی که تمام یاقسمتی ازتضمین انجام تعهدات،به صورت نقدنزدکارفرماباشدیابارعایت مقررات،به جای ضمانتنامه بانکی ازانواع دیگراوراق بهاداراستفاده شود،چگونگی گرفتن تضمین واستردادآن درهرمورد،طبق شرایطی است که دراین پیمان برای ضمانتنامه بانکی تعیین شده است.

ماده ۳۵ – تضمین حسن انجام کار

ازمبلغ هرپرداخت به پیمانکار،معادل ۱۰ درصدبه عنوان تضمین حسن انجام کارکسرودرحساب سپرده نزدکارفرما نگهداری می شود.نصف این مبلغ پس ازتصویب صورت وضعیت قطعی طبق ماده ۴۰ ونصف دیگرآن پس از تحویل قطعی،بارعایت مواد ۴۲ و۵۲ مستردمی گردد.

تبصره- پیمانکارمی تواند وجوه سپرده تضمین حسن انجام کارراطبق دستورالعمل نافذدرزمان ارجاع کارکه شماره وتاریخ آن دراسنادومدارک پیمان درج شده است دریافت کند.

ماده ۳۶ – پیش پرداخت

کارفرماموافقت داردکه به منظورتقویت بنیه مالی پیمانکار،مبلغی به عنوان پیش پرداخت به پیمانکارپرداخت کند. میزان،روش پرداخت وچگونگی واریزپیش پرداخت ودیگرضوابط آن،براساس دستورالعمل مربوط است که درزمان ارجاع کارنافذبوده وشماره وتاریخ آن دراسنادومدارک پیمان درج شده است.پیمانکاردرموعدهای مقرردر دستورالعمل پیشگفته،برای دریافت هریک ازاقساط پیش پرداخت،درخواست خودرابه مهندس مشاورمی نویسد، کارفرماپس ازتاًییدمهندس مشاور،هرقسط پیش پرداخت رادرمقابل تضمین تعیین شده دردستورالعمل،بدون اینکه وجوهی ازآن کسرشود،پرداخت می نماید.مهلت پرداخت هرقسط پیش پرداخت ۲۰ روزازتاریخ درخواست پیمانکارکه به تاًییدمهندس مشاوررسیده است،یا ۱۰ روزازتاریخ ارائه تضمین ازسوی پیمانکار،هرکدام که بیشتر است،می باشد.

ماده ۳۷ – پرداختها

الف)درآخرهرماه،پیمانکار،وضعیت کارهای انجام شده ازشروع کارتاتاریخ راکه طبق نقشه های اجرایی، دستورکارها وصورتمجلسهاست اندازه گیری می نمایدومقدارمصالح وتجهیزات پای کارراتعیین می کند،سپس براساس فهرست بهای منضم به پیمان،مبلغ صورت وضعیت رامحاسبه کرده وآن رادرآخرآن ماه تسلیم مهندس ناظر می نماید.مهندس مشاور،صورت وضعیت پیمانکارراازنظر تطبیق بااسنادومدارک پیمان کنترل کرده ودرصورت لزوم باتعیین دلیل اصلاح می نمایدوآنرادرمدت حداکثر ۱۰ روزازتاریخ دریافت ازسوی مهندس ناظر برای کارفرماارسال می نمایدومراتب رانیزبه اطلاع پیمانکارمی رساند.کارفرماصورت وضعیت کنترل شده ازسوی مهندس مشاوررارسیدگی کرده وپس ازکسروجوهی که بابت صورت وضعیتهای موقت قبلی پرداخت شده است وهمچنین اعمال کسورقانونی وکسورمتعلقه طبق پیمان،باقیمانده مبلغ قابل پرداخت به پیمانکارراحداکثرظرف مدت ۱۰ روزازتاریخ وصول صورت وضعیت،باصدورچک به نام پیمانکار،پرداخت می کند.باپرداخت صورت وضعیت موقت،تمام کارها ومصالح وتجهیزاتی که درصورت وضعیت مزبوردرج گردیده است متعلق به کارفرماست،لیکن به منظوراجرای بقیه کارهای موضوع پیمان،به رسم امانت،تاموقع تحویل موقت،دراختیار پیمانکارقرارمی گیرد.مقادیردرج شده درصورت وضعیتهای موقت وپرداختهایی که بابت آنهابعمل می آیدجنبه موقت وعلی الحساب داردوهرنوع اشتباه اندازه گیری ومحاسباتی وجز اینها،درصورت وضعیتهای بعدی یادر صورت وضعیت قطعی،اصلاح ورفع می شود.به منظورایجادامکان برای تهیه،رسیدگی وتصویب صورت وضعیت قطعی درمهلتهای تعیین شده درماده ۴۰ پیمانکارباید ضمن اجرای کاروپس ازاتمام هریک ازاجزای آن نسبت به تهیه متره های قطعی وارائه آنهابه مهندس مشاوربرای رسیدگی همراه باصورتمجلسها ومدارک مربوط اقدام نماید،این اسنادبایددرصورت وضعیتهای موقت نیزمورداستفاده قرارگیرد.

تبصره۱٫هرگاه به عللی صورت وضعیت ارسالی ازطرف مهندس مشاورموردتاًییدکارفرماقرارنگیرد،کارفرما پس ازوضع کسورتعیین شده دراین ماده،تا ۷۰ درصدمبلغ صورت وضعیتی راکه مهندس مشاورارسال نموده است به عنوان علی الحساب ودرمدت مقرردراین ماده دروجه پیمانکارپرداخت می کندوصورت وضعیت راهمرا بادلایل ردآن،برای تصحیح به مهندس مشاوربرمی گرداند،تاپس ازاعمال اصلاحات لازم درمدت حداکثر ۵ روز،دوباره به شرح یادشده ،برای کارفرماارسال شودوبقیه مبلغ به ترتیب پیشگفته به پیمانکارپرداخت گردد.دراین صورت،مهلت پرداختمبلغ صورت وضعیت ازتاریخی شروع می شودکه صورت وضعیت تصحیح شده تسلیم کارفرماشود.

تبصره۲٫اگرپیمانکارنسبت به صورت وضعیتی که به شرح پیشگفته اصلاح شده است معترض باشد،اعتراض خودراباذکردلیل،حداکثرظرف مدت یک ماه،به کارفرما اعلام می کند تاموردرسیدگی قرارگیرد.

تبصره۳٫اگرپیمانکاردرموعدمقررصورت وضعیت موقت راتهیه وتسلیم مهندس ناظر نکند،مهندس مشاورباتایید کارفرماوبه هزینه پیمانکاراقدام به تهیه آن می کندواقدامات بعدی برای رسیدگی وپرداخت آن رابه ترتیب این ماده به عمل می آورد.دراین حالت،هیچ گونه مسئولیتی ازنظرتاخیردرپرداخت صورت وضعیت مربوط متوجه کارفرما نیست.

ب )درپیمانهایی که مشمول تعدیل آحادبهاهستند،پس ازتاییدهرصورت وضعیت موقت ازسوی کارفرما،پیمانکار صورت وضعیت تعدیل آحادبهی آن صورت وضعیت رابراساس آخرین شاخصهای اعلام شده محاسبه می نمایدوبه منظوربررسی وپرداخت به نحوی که دربند”الف”تعیین شده است،برای مهندس مشاورارسال می کند.

تبصره- اگربه هردلیل وغیرازقصورپیمانکار،تعدیل کارکردهای هرنیمه ازسال(سه ماهه اول ودوم یاسوم وچهارم)پس ازسپری شدن سه ماه ازآن نیمه سال،باشاخصهای قطعی،آن رارسیدگی می کندوبه کارفرماتسلیم می نمایدتاطبق بند”الف”برای رسیدگی وپرداخت آن اقدام شود.

ماده ۳۸ – پرداختهای ارزی

هرگاه طبق اسنادومدارک پیمان،پیمانکاربرای بعضی ازهزینه های اجرایی موضوع پیمان،احتیاج به ارزداشته باشد بدین ترتیب رفتارمی شود.

الف)اگردراجرای بند”الف”ماده ۱۷ برای استخدام متخصصان خارجی دراسنادومدارک پیمان،پرداخت ارزاز سوی کارفرماتعهدشده باشد،کارفرماارزموردنیازرادرمقابل پرداخت معادل ریالی آن ازسوی پیمانکار،به نرخ رسمی فروش بانک مرکزی ایران درتاریخ پرداخت،دراختیارپیمانکارقرارمی دهد،به شرط آنکه درقراردادآنها قسمتی ازحقوق که هیچ گاه نباید از ۵۰ درصدبیشترباشد،به ارزپیش بینی شده باشد.

ب )برای تهیه مصالح وتجهیزاتی که در اسنادومدارک پیمان پرداخت ارزازسوی کارفرماتعهدشده است وباید ازخارج کشوروارد شودودرعملیات موضوع پیمان مصرف گردیده ودرکارباقی بماند،پیمانکاربایدطبق مشخصات تعیین شده دراسنادومدارک پیمان وباتوجه به برنامه زمانی تفصیلی،برای تهیه پروفرمای خریدمصالح وتجهیزات موردبحث،به طوری که دست کم دارای ۹۰ روزاعتبارباشد،اقدام نماید.پیمانکاربایدبامسئولیت خود،اسنادفروشنده راازلحاظ انطباق مقادیرومشخصات آنهابااسنادومدارک پیمان،کنترل نمایدوپس ازتایید،به مهندس مشاورتسلیم کند. مهندس مشاور،اسناددریافتی رابررسی می کندوپس ازتایید،ظرف مدت ۲۰ روزازتاریخ وصول آنها،نظرکارفرما رابه پیمانکارابلاغ می نماید.اسنادمربوط به خریدمصالح وتجهیزات پیشگفته بایدبه نام کارفرماصادرشود.کارفرما براساس اسنادتاییدشده به حساب پیمانکاراقدام به گشایش اعتبارمی کند.پیمانکاربانظارت کارفرما،نسبت به ترخیص مصالح وتجهیزات سفارش شده ازگمرک،به هزینه خود،اقدام می نماید.پس ازآنکه مصالح وتجهیزات یادشده وارد کارگاه شدوبهای آن به صورت کاریامصالح وتجهیزات پای کاردرصورت وضعیتها منظورگردید،پرداختهای قبلی که به صورت اعتبارازطرف کارفرما انجام شده است،ازطلب پیمانکارکسرمی شود.

ج )اگردراجرای بندهای”الف”و”ب”،نرخ تسعیرارزنسبت به نرخ آن درتاریخ تسلیم پیشنهادقیمت پیمانکارتغییر کند،درصورت افزایش نرخ ارز،تفاوت نرخ تسعیرارزبه حساب بستانکاری پیمانکارمنظورمی شودودرصورت کاهش نرخ ارزبه حساب بدهی پیمانکارمنظورمی گردد.

د )تعدیل نرخ کارهای موضوع بند”ب”،درصورت شمول تعدیل به این پیمان،تابع مقررات تعدیل خاص طبق دستورالعمل نحوه تعدیل آحادبهاکه درمورداین پیمان نافذاست،می باشد.

ه )اگربرای خریدماشین آلات وابزارخاصی که برای اجرای کارموردنیازاست وامکان تهیه آنهادرداخل نیست وبایدازخارج کشورواردشود،ازسوی کارفرماتسهیلات ارزی دراسنادومدارک پیمان پیش بینی شده باشد،دراین مورد،به ترتیب پیش بینی شده عمل می شود.پرداخت هزینه تاًمین ماشین آلات وابزارموضوع این بند،به عهده پیمانکار،ومالکیت آنها،متعلق به پیمانکاراست.

ماده ۳۹ – تحویل موقت

الف)پس ازآنکه عملیات موضوع پیمان تکمیل گردیدوکارآماده بهره برداری شد،پیمانکارازمهندس مشاور تقاضای تحویل موقت می کندونماینده خودرابرای عضویت درهیات تحویل معرفی می نماید.مهندس مشاور،به درخواست پیمانکاررسیدگی می کندودرصورت تاییدضمن تعیین تاریخ آمادگی کاربرای تحویل موقت تقاضای تشکیل هیات تحویل موقت راازکارفرمامی نمایدکارفرمابه گونه ای ترتیب کاررافراهم می کندکه هیات تحویل حداکثردرمدت ۲۰ روزازتاریخ آمادگی کارکه به تاییدمهندس مشاوررسیده است درمحل کارحاضرمی شودوبرای تحویل موقت اقدام نماید.اگربه مهندس مشاورعملیات موضوع پیمان آماده بهره برداری نباشدظرف مدت هفت روز ازدریافت تقاضای پیمانکارنواقص وکارهایی راکه بایدپیش ازتحویل موقت تکمیل شودبه اطلاع پیمانکارمی رساند.

هیات تحویل موقت،متشکل است از:

نماینده کارفرما

نماینده مهندس مشاور

نماینده پیمانکار

کارفرماتاریخ ومحل تشکیل هیات رابه اطلاع مهندس مشاوروپیمانکارمی رساندوتاتاریخ تشکیل هیات مهندس مشاوربرنامه انجام آزمایشهایی راکه برای تحویل کارلازم است تهیه وبه پیمانکارابلاغ می کندتاآن قسنت ازوسایل راکه تدارک آنهاطبق اسنادومدارک پیمان به عهده اوست برای روزتشکیل هیات درمحل کارآماده کندپیمانکارموظف است که تشکیلات لازم رابرای هیات تحویل فراهم آورد.آزمایشهای لازم به تشخیص وبانظر اعضای هیات درمحل انجام می شودونتایج آن درصورتمجلس تحویل موقت درج می گرددبه جزآزمایشهایی که طبق اسنادومدارک پیمان هزینه آنهابه عهده پیمانکاراست هزینه آزمایشهاراکارفرماپرداخت می کند.هرگاه هیات تحویل عیب ونقصی در کارها مشاهده نکنداقدام به تنظیم صورتمجلس تحویل موقت می نمایدصورتمجلس تحویل موقت رابه همراه نتیجه آزمایشهای انجام شده برای کارفرما ارسال می کندونسخه ای ازآن راتاابلاغ ازسوی کارفرمادراختیارپیمانکارقرار می دهندکارفرماپس ازتاییدتحویل موقت عملیات موضوع پیمان رابه پیمانکارابلاغ می نماید.

هرگاه هیات تحویل موقت عیب ونقصی درکارها مشاهده نمایداقدام به تنظیم صورتمجلس تحویل موقت باتعیین مهلتی برای رفع نقص می کندوفهرستی ازنقایص ومعایب کارهاوعملیات ناتمام وآزمایشهایی که نتیجه آن بعداً معلوم می شودراتنظیم وضمیمه صورتمجلس تحویل موقت می نمایدونسخه ای ازآن رابه پیمانکارمی دهدپس از اعلام رفع نقص ازجانب پیمانکارمهندس مشاوربه اتفاق نماینده کارفرمادوباره عملیات رابازدید می کندواگربر اساس فهرست نقایص تعیین شده هیچ گونه عیب ونقصی باقی نمانده باشدمهندس مشاورصورتجلسه تحویل موقت و گواهی رفع نقایص ومعایب راکه به امضای نماینده کارفرمامهندس مشاوروپیمانکاررسیده است همراه نتایج آزمایشهای خواسته شده برای کارفرماارسال می کندتاپس ازتاییدکارفرمابه پیمانکارابلاغ شوداگربه تشخیص کارفرماحضورنماینده اودربازدیدازکاروگواهی رفع نقص ضروری نباشدبه مهندس مشاورنمایندگی می دهدتابجای نماینده کارفرما اقدام کند.تاریخ تحویل موقت تاریخ تشکیل هیات درمحل وتحویل کاربه کارفرماست که درصورتمجلس تحویل موقت درج می شودتاریخ شروع دوره تضمین تاریخ تحویل موقت است به شرط آنکه هیات تحویل هیچ گونه نقصی درکارمشاهده نکندیانقایص درمهلتی که ازطرف هیات تعیین شده است رفع شوداگرزمانی که پیمانکارصرف رفع نقایص می کندبیش ازمهلت تعیین شده باشدتاریخ تحویل موقت همان تاریخ تشکیل هیات وتحویل کاربه کارفرماست ولی تاریخ شروع دوره تضمین تاریخ رفع نقص است که به تاییدمهندس مشاوررسیده باشد.اگرهیات تحویل موقت دیرترازموعد مقرر(۲۰ روزازتاریخ آمادگی کارازسوی پیمانکارکه به تایید مهندس مشاوررسیده است)درمحل حاضرشودوبرای تحویل موقت اقدام نمایدتاریخ تحویل موقت تاریخ تشکیل هیات درمحل وتحویل کاربه کارفرماست دراین حالت اگرهیات نقصی درکارمشاهده نکندیانقایص درمهلتی که ازسوی هیات تعیین شده است رفع شودتاریخ شروع دوره تضمین ۲۰ پس ازتاریخ آمادگی کارازسوی پیمانکارکه به تایید مهندس مشاوررسیده است می باشدمگرآنکه زمانی که پیمانکار صرف رفع نقص می کندبیش ازمهلت تعیین شده باشد که دراین صورت تاریخ شروع دوره تضمین برابرتاریخ رفع نقص که به تایید مهندس مشاوررسیده است منهای مدت تاخیرتشکیل هیات درمحل(نسبت به مهلت ۲۰ روز)می باشد.کارفرماباید هزینه های حفظ ونگهداری ازکاررابرای مدت تاخیردرتحویل موقت(نسبت به مهلت ۲۰ روز)به پیمانکارپرداخت کند.

ب )درصورتی که دراسنادومدارک پیمان برای تکمیل وتحویل موقت قسمتهای مستقلی ازکارزمانهای مجزایی پیش بینی شده باشدیابه نظرکارفرمابهره برداری ازقسمتهای مستقلی ازکارپیش ازتکمیل کل کارمورد نیازباشد کارفرمابارعایت این ماده قسمتهای پیشگفته راتحویل موقت گرفته واقدامهای پس ازتحویل موقت مانندآزاد نمودن تضمین انجام تعهدات شروع دوره تضمین تحویل قطعی استرداد کسورتضمین حسن انجام کاررابه تناسب آن قسمت ازکارکه تحویل موقت گردیده است طبق اسنادومدارک پیمان به صورت مستقل انجام می دهد.

ج )اگرباتوجه به بند”الف”ماده ۲۹ عملیات موضوع پیمان تاحد ۱۲۵ درصدمبلغ اولیه پیمان انجام شودولی کارهای اجراشده قابل بهره برداری نباشدوپیمانکاربرایادامه کارموافقت نکندکارفرماطبق ماده ۴۸ به پیمان خاتمه می دهد.

د )درصورتی که عملیات موضوع پیمان طبق این ماده آماده تحویل موقت شودولی پیمانکارتقاضای تحویل کاررانکندمهندس مشاورآماده بودن کاربرای تحویل موقت رابه کارفرمااعلام می نمایدتاکارفرماطبق این ماده برای تشکیل هیات وتحویل موقت کاراقدام کنداگرپس از ۱۰ روزازتاریخ ابلاغ کارفرماپیمانکارنماینده خودرابرای تحویل موقت معرفی نکندکارفرماباتاًمین دلیل به وسیله دادگاه محل نسبت به تحویل موقت موضوع پیمان طبق این ماده اقدام می نمایددراین حالت پیمانکارحق هیچ گونه اعتراضی دراین مورد ندارد.

ه )پس ازتقاضای پیمانکاربرای تحویل موقت درصورتی که آماده بودن کاربرای تحویل موقت موردتاییدمهندس مشاورباشدولی تدارکات لازم برای راه اندازی وانجام آزمایشهای موردنیازمانندآب وبرق که بایدازسوی کارفرما تامین شودفراهم نباشدنحوه تحویل موقت وتحویل قطعی وآزاد کردن تضمینهای پیمانکاربارعایت حقوق طرفین پیمان طبق نظر هیاتی متشکل ازنماینده سازمان برنامه وبودجه نماینده کارفرماونماینده پیمانکارمی باشدنظر این هیات قطعی ولازم الاجرااست.

و )پیمانکارموظف است که پس ازتحویل موقت تمام وسایل ماشین آلات وابزارومصالح اضافی متعلق به خود درمحلهای تحویلی کارفرماراظرف مدت مناسبی که موردقبول مهندس مشاورباشدازمحلهای یادشده خارج کندبه علاوه پیمانکاربایدظرف مدت معینی که توسط مهندس مشاورتعیین می شودساختمانهاوتاسیسات موقتی راکه برای اجرای کاردرمحلهای تحویلی کارفرماساخته است تخریب یاپیاده کندومصالح ومواد زایدآن راازمحل کارخارج وکارگاه رابه هزینه خودتمیزکنددرغیراین صورت کارفرمامی تواند برای خارج نمودن آنهابه هرنحوکه مقتضی بداندعمل نمایدوهزینه های آن رابه حساب بدهی پیمانکارمنظوردارد.دراین صورت،پیمانکارحق اعتراض نسبت به اقدام کارفرماوادعای ضرروزیان به اموال وداراییهای خودراندارد.باتوجه به اینکه مالکیت ساختمانهای پیش ساخته ومصالح بازیافتی وقطعات پیش ساخته ساختمانهاوتاسیسات تجهیزکارگاه که به وسیله پیمانکاردرمحلهای تحویلی کارفرمانصب یااحداث شده است متعلق به پیمانکاراست،هرگاه تمام یاقسمتی ازاین ساختمانهاوتاسیسات موقت پیمانکارمورداحتیاج کارفرماباشد،باتوجه به اینکه دراین حالت نبایدوجهی بابت برچیدن ساختمانهاوتاسیسات یادشده به پیمانکارپرداخت شود،قیمت آن باتراضی طرفین تعیین وبه کارفرمافروخته وتحویل می شود.

ماده ۴۰ – صورت وضعیت قطعی

پیمانکاربایدحداکثرتایکماه ازتاریخ تحویل موقت،صورت وضعیت قطعی کارهای انجام شده رابراساس اسنادو مدارک پیمان بدون منظورنمودن مصالح وتجهیزات پای کارتهیه کندوبرای رسیدگی به مهندس مشاورتسلیم نماید. مهندس مشاورصورت وضعیت دریافت شده رارسیدگی نموده وظرف مدت سه ماه برای تصویب کارفرماارسال می نماید.کارفرماصورت وضعیت دریافت شده راظرف مدت دوماه ازتاریخ وصول رسیدگی می کندونظرنهایی خودراضمن ارسال یک نسخه ازآن به پیمانکاراعلام می دارد.درصورتی که پیمانکارظرف مهلت تعیین شده برای تهیه صورت وضعیت قطعی اقدام نکندباتاییدکارفرما،مهندس مشاوربه هزینه پیمانکاراقدام به تهیه آن می کندوپس ازامضای پیمانکاربرای تصویب کارفرماارسال می دارددرصورتی که پیمانکارازامضای صورت وضعیت خودداری کندمهندس مشاوربدون امضای پیمانکارصورت وضعیت رابرای کارفرمامی فرستد.

درحالتی که پیمانکار،صورت وضعیت راقبلاً امضانموده است اگراعتراضی نسبت به نظرکارفرماداشته باشدیادر حالتی که صورت وضعیت راقبلاًامضانکرده است ونسبت به نظرکارفرمااعتراض دارداعتراض خودراحداکثر ظرف مدت یک ماه ازتاریخ وصول صورت وضعیت باارائه دلیل ومدرک،یکجابه اطلاع کارفرمامی رساند.کارفرما حداکثرظرف مدت یک ماه ازتاریخ وصول نظرپیمانکار،به موارداعتراض رسیدگی می کندوقبول یاردآنهارااعلام می نماید.پیمانکارمی تواندبرای تعیین تکلیف آن قسمت ازاعتراض خودکه موردقبول کارفرماواقع نمی شودطبق ماده ۵۳ اقدام نماید.

درصورتی که پیمانکارظرف مدت تعیین شده به صورت وضعیت اعتراض نکندصورت وضعیت قطعی ازطرف پیمانکارقبول شده تلقی می شود

مقادیرکارهاکه به ترتیب بالادرصورت وضعیت قطعی منظورمی شودبه تنهایی قاطع است وماًخذتسویه حساب قرارمی گیردهرچندکه بین آنهاومقادیری که درصورت وضعیتهای موقت منظورگردیده است،اختلاف باشد.

هرگاه باتوجه به صورت وضعیت قطعی تصویب شده وسایر حسابهای پیمانکار،پیمانکاربدهکارنباشد،نصف تضمین حسن انجام کارآزادمی شود.

تبصره- درمواردی که طبق مواد۴۷ یا۴۸ پس ازفسخ یاخاتمه پیمان اقدام به تهیه صورت وضعیت قطعی می شود،مهلت تهیه صورت وضعیت قطعی،به ترتیب ازتاریخ صورت برداری یاتاریخ تحویل کارهای انجام شده می باشد.

ماده۴۱ – تحویل قطعی

درپایان دوره تضمین تعیین شده درماده ۵ موافقتنامه کارفرمابنابه تقاضای پیمانکاروتاًییدمهندس مشاور،اعضای هیات تحویل قطعی وتاریخ تشکیل هیات رابه همان گونه که درماده ۳۹ برای تحویل موقت پیش بینی شده است معین وبه پیمانکارابلاغ می کندهیات تحویل قطعی پس ازبازدیدکارهاهرگاه عیب ونقصی که ناشی ازکارپیمانکار باشدمشاهده ننماید،موضوع پیمان راتحویل قطعی می گیردوبی درنگ صورتمجلس آن راتنظیم وبرای کارفرما ارسال می کندونسخه ای ازآن راتاابلاغ ازسوی کارفرما،به پیمانکارمی دهدوسپس کارفرماتصویب تحویل قطعی کاررابه پیمانکارابلاغ می نماید.

تبصره ۱٫هرگاه هیات تحویل قطعی عیب ونقصی ناشی ازکارپیمانکارمشاهده کندبرای رفع آنهاطبق ماده ۴۲ رفتارمی شود.

تبصره ۲٫اگرپیمانکاردرپایان دوره تضمین تعیین شده درماده ۵ موافقتنامه تقاضای تحویل قطعی کارراننماید مکلف به رفع نواقص ناشی ازکارخودکه تاتاریخ تقاضای تحویل قطعی بروزکرده است می باشدوتاریخ تقاضای پیمانکارملاک اقدامات مربوط به تحویل قطعی است.

تبصره ۳٫اگرکارفرماباوجودتقاضای پیمانکاراقدام به اعزام هیات تحویل نکندواین تاًخیرپیش ازدو ماه به طول انجامدوپس ازدرخواست مجددپیمانکاروانقضای یک ماه ازتاریخ تقاضای مجددکارفرمادراین زمینه اقدامی نکند عملیات موضوع پیمان تحویل قطعی شده تلقی می گرددوبایداقدامات پس ازتحویل قطعی درموردآن انجام شود.

ماده ۴۲- مسئولیتهای دوره تضمین

اگردردوره تضمین،معایب ونقایصی درکارببینندکه ناشی ازکارپیمانکارباشد،پیمانکارمکلف است که آن معایب ونقایص رابه هزینه خودرفع کند.برای این منظورکارفرمامراتب راباذکرمعایب ونقایص ومحل آنهابه پیمانکار ابلاغ می کندوپیمانکاربایدحداکثر۱۵ روزپس ازابلاغ کارفرما،شروع به رفع معایب ونقایص کندوآنهاراطی مدتی که موردقبول کارفرماست،رفع نماید.هرگاه پیمانکاردرانجام این تعهدقصورورزدیامسامحه کندکارفرماحق داردآن معایب ونقایص راخودش یابه ترتیبی که مقتضی بداندرفع نمایدوهزینه آن رابه اضافه ۱۵ درصدازمحل تضمین پیمانکاریاهرنوع مطالبات وسپرده ای که پیمانکارنزداوداردبرداشت نماید.

هزینه های حفاظت نگهداری وبهره برداری کارهای تحویل موقت شده دردوره تضمین به عهده کارفرماست.

فصل پنجم

حوادث قهری،فسخ،ختم،تعلیق،هزینه تسریع،خسارت تاًخیر،تسویه حساب،حل اختلاف

ماده ۴۳ – بروزحوادث قهری

جنگ،اعم ازاعلام شده یانشده انقلابهاواعتصابهای عمومی،شیوع بیماریهای واگیردار،زلزله،سیل وطغیانهای غیر عادی آتش سوزیهای دامنه دارومهارنشدنی،طوفان وحوادث مشابه خارج ازکنترل دوطرف پیمان که درمنطقه اجرای کاروقوع یابدوادامه کاررابرای پیمانکارناممکن سازدجزوحوادث قهری به شمارمی رودودرصورت بروز آنهابه ترتیب زیرعمل می شوددربروزحوادث قهری هیچ یک ازدوطرف مسئول خسارتهای واردشده به طرف دیگردراثراین حوادث نیست.

الف)پیمانکارموظف است که حداکثرکوشش خودرابرای حفاظت ازکارهای اجراشده که دروضعیت قهری رها کردن آنهامنجربه زیان جدی می شودوانتقال مصالح وتجهیزات پای کاربه محلهای مطمئن وایمن به کاربردکارفرما نیزبایدتمام امکانات موجودخودرادرمحل درحدامکان برای تسریع دراین امردراختیارپیمانکارقراردهد.

ب )درموردخسارتهای واردشده به کارهای موضوع پیمان تاسیسات وساختمانهای موقت ماشین آلات وابزاروو وسایل پیمانکاربه شرح زیرعمل می شود.

۱)هرگاه خسارتهای واردشده به کارهای موضوع پیمان مشمول بیمه موضوع بند”ج”ماده۲۱ باشدبرای جبران آن طبق همان ماده اقدام می شود.

۲)اگرخسارتهای واردشده به کارهای موضوع پیمان مشمول بیمه موضوع بند”ج”ماده ۲۱ نیست یامیزان آن برای جبران خسارتها کافی نباشدجبران خسارت به عهده کارفرماست.

۳)جبران خسارتهای واردشده به ساختمانهاوتاًسیسات موقت ماشین آلات وابزارووسایل پیمانکارباتوجه به بند”د”ماده ۲۱ به عهده پیمانکاراست.

منظورازجبران خسارتهای یادشده دربندهای”ب-۱″و”ب-۲″اعاده کارها به صورت پیش ازوقوع حادثه است.پس ازرفع وضعیت قهری اگرکارفرمااعاده کارها رابه حالت پیش ازوقوع حادثه لازم ومیسربداندپیمانکارمکلف است که اجرای کارهارابی درنگ آغازکنددراین صورت تمدیدمدت مناسبی برای اعاده کارهابه وضع اولیه ازسوی پیمانکارپیشنهاد می شودکه پس ازرسیدگی وتاییدمهندس مشاوروتصویب کارفرمابه پیمانکارابلاغ می گردد.

ج )اگرکارفرماادامه یااعاده کارها به وضع اولیه راضروری تشخیص ندهدیااگروضعیت قهری بیش ازشش ماه ادامه یابدبدون رعایت بند”د”ماده ۴۸ طبق ماده ۴۸ به پیمان خاتمه می دهد

کارفرماهزینه های توقف کارپیمانکاررابرای مدت مازادبریک ماه اول طبق بندهاب”ب”و”ج”ماده۴۹ پرداخت می کند.

ماده۴۴ – ممنوعیت قانونی

پیمانکاراعلام می کندکه درموقع عقدپیمان مشمول منع مداخله،مصوب بیست ودوم دیماه یکهزاروسیصدوسی وهفت نیست ودرصورتی که خلاف آن برای کارفرمامحزرشودپیمان فسخ وطبق ماده۴۷ رفتارمی شود.

هرگاه ضمن انجام کارتاتحویل موقت پیمانکاربه علل زیرمشمول قانون پیشگفته شود:

الف)تغییراتی که درصاحبان سهام میزان سهام مدیران یابازرسان شرکت پیمانکارپیش آید.

ب )تغییراتی که دردستگاههای دولت یاکارفرماپیش آید

درحالت(الف)پیمان فسخ وطبق ماده۴۷ رفتارمی شود.درحالت(ب)به محض وقوع منع قانونی پیمانکارمکلف است که مراتب رابه کارفرمااعلام کندودرصورتی که مانع قانونی رفع نشودکارفرمابه پیمان خاتمه می دهدوطبق ماده ۴۸ باپیمانکارعمل می کنداگرپیمانکارمراتب رابه موقع به کارفرمااعلام نکندپیمان فسخ وطبق ماده۴۷ رفتارمی شود.

ماده۴۵ – حقوق انحصاری ثبت شده

الف)پیمانکارکارفرمارادرمقابل تمام دعاوی،خسارتهاومطالبات مربوط به نقص احتمالی حقوق ثبت شده تاًلیفات علایم یانامهای تجاری ودیگرحقوق حمایت شده که دراجرای موضوع پیمان ایجاد شودمصون می دارد.

ب )کارفرماتاییدمی نمایدکه مفاداسنادومدارک پیمان به گونه ای نیست که موجب نقض حقوق حمایت شده شود. درصورتی که برای پیمانکارمعلوم شودکه رعایت اسنادومدارک پیمان ناگزیردرمواردی موجب نقض حقوق حمایت شده می گرددبایدپیش ازهرنوع اقدام درموردآنهامراتب رابه مهندس مشاوراعلام کندتاکارفرمانسبت به انجام تغییرات لازم به گونه ای که نقض حقوق حمایت شده برطرف شوداقدام نمایدونتیجه رابه پیمانکارابلاغ کند.

ماده۴۶- مواردفسخ پیمان

الف)کارفرمامی توانددرصورت تحقق هریک ازمواردزیرپیمان راطبق ماده۴۷ فسخ کند.

۱)تاخیردرتحویل گرفتن کارگاه ازجانب پیمانکاربیش ازمهلت تعیین شده دربند”ب”ماده۲۸٫

۲)تاخیردرارائه برنامه زمانی تفصیلی به مدت بیش ازنصف مهلت تعیین شده برای تسلیم آن.

۳)تاًخیردرتجهیزکارگاه برای شروع عملیات موضوع پیمان بیش ازنصف مدت تعیین شده دربند”ج”ماده۴ موافقتنامه فسخ پیمان دراین حالت درصورتی مجازاست که کارفرماقسمتی ازپیش پرداخت راکه بایدبعدازتحویل کارگاه پرداخت کندپرداخت کرده باشد.

۴) تاخیردرشروع عملیات موضوع پیمان بیش ازیک دهم مدت اولیه پیمان یادو ماه هرکدام که کمتراست.

۵)تاخیردراتمام هریک ازکارهای پیش بینی شده دربرنامه زمانی تفصیلی بیش ازنصف مدت تعیین شده برای آن کارباتوجه به ماده ۳۰

۶)تاخیردراتمام کاربه مدت بیش ازیک چهارم مدت پیمان باتوجه به ماده ۳۰

۷)عدم شروع کارپس ازرفع وضعیت قهری موضوع ماده۴۳ وابلاغ شروع کارازسوی کارفرما

۸)بدون سرپرست گذاشتن کارگاه یاتعطیل کردن کاربدون اجازه کارفرما،بیش از۱۵ روز

۹)عدم انجام دستورمهندس مشاوربرای اصلاح کارهای انجام شده معیوب طبق بند”د”ماده۳۲

۱۰)انحلال شرکت پیمانکار.

۱۱)ورشکستگی پیمانکاریاتوقیف ماشین آلات واموال پیمانکار ازسوی محاکم قضایی به گونه ای که موجب توقف یاکندی پیشرفت کارشود.

۱۲)تاخیربیش ازیک ماه درپرداخت دستمزد کارگران طبق بند”و”ماده۱۷

۱۳)هرگاه ثابت شودکه پیمانکاربرای تحصیل پیمان یااجرای آن به عوامل کارفرما حق العمل،پاداش یاهدایایی داده است یاآنها یاواسطه های آنهارادرمنافع خودسهیم کرده است.

ب )درصورت احرازمواردزیر،کارفرماپیمان رافسخ می کند

۱)واگذاری پیمان به شخص ثالث

۲)پیمانکارمشمول ممنوعیت قانونی ماده ۴۴ گردد،به استثنای حالت پیش بینی شده دربند”ب”آن برای شمول ماده۴۸٫

ماده۴۷ – اقدامات فسخ پیمان

الف)درصورتی که به علت بروزیک یاچندموردازحالتهای درج شده درماده۴۶،کارفرماپیمان رامشمول فسخ تشخیص دهد،نظرخودراباذکرمواردی که به استنادآنهاپیمانکاررامشمول فسخ می داند،به پیمانکارابلاغ می کند.

پیمانکارمکلف است که درمدت ۱۰ روزازتاریخ ابلاغ کارفرمادرصورتی که دلائلی حاکی ازعدم انطباق نظرکارفرماباموارداعلام شده داشته باشدمراتب رابه اطلاع کارفرمابرساند.اگرظرف مهلت تعیین شده پاسخی ازسوی پیمانکارنرسدیاکارفرمادلایل اقامه شده اورامردودبداندکارفرمافسخ پیمان رابه پیمانکارابلاغ می کندوبدون احتیاج به انجام دادن تشریفات قضایی،به ترتیب مفاداین ماده عمل می نماید.

درصورتی که تصمیم کارفرمابرای فسخ پیمان به استنادموارددرج شده دربندالف ماده۴۶ باشدموضوع فسخ پیمان بایدبدواًبه وسیله هیاتی متشکل ازسه نفر به انتخاب وزیریابالاترین مقام سازمان کارفرما(درموردسازمانهایی که تابع هیچ یک ازوزارتخانه ها نیستند)بررسی وتایید شودوموردموافقت وزیریا بالاترین مقام سازمان کارفرماقرارگیردوسپس به پیمانکارابلاغ شود.

ب )کارفرماتضمین انجام تعهدات وتضمین حسن انجام کارکسرشده راضبط وبه حساب خزانه واریزمی کندوبی درنگ کارگاه تاسیسات وساختمانهای موقت مصالح وتجهیزات،ماشین آلات وابزاروتمام تدارکات موجوددرآن رادراختیارمی گیردوبرای حفاظت آن اقدام لازم معمول می دارد.سپس بی درنگ ازپیمانکاردعوت می کندکه ظرف یک هفته نماینده ای برای صورت برداری وتهیه صورتمجلس کارهای انجام شده وتمام مصالح،تجهیزات،ماشین آلات وابزاروتدارکات دیگرکه درکارگاه موجوداست معرفی نماید.هرگاه پیمانکارازمعرفی نماینده ظرف مدت تعیین شده خودداری کندیانماینده معرفی شده ازجانب اودرموعدمقرربرای صورت برداری حاضرنشودکارفرمابه منظورتاًمین دلیل باحضورنماینده دادگاه محل برای صورت برداری اقدام می نماید وپیمانکارحق هیچ گونه اعتراضی دراین مورد رانداردپس ازصورت برداری پیمانکاربی درنگ طبق ماده ۴۰ اقدام به تهیه صورت وضعیت قطعی ازکارهای انجام شده می کند.

ج )کارفرماتاسیسات وساختمانهای موقت راکه درکارگاه احداث شده وبرای ادامه کارمورد نیازاست دراختیارمی گیردوبهای آنهارابرابرارزش مصالح وتجهیزات بازیافتی که باتوافق دوطرف تعیین می شودباتوجه به اینکه دراین مواردنبایدوجهی بابت برچیدن کارگاه به پیمانکارپرداخت شودبه حساب طلب پیمانکارمنظورمی کنداگرتاسیسات وساختمانهای پیشگفته درخارج ازمحلهای تحویلی کارفرماایجادشده باشدکارفرمابهای اجاره آنهاراکه باتوافق دوطرف تعیین می شودبرای مدتی که به منظورتکمیل کاردراختیارخواهدداشت به پیمانکارپرداخت می کند.

د )کارفرمامی تواند ماشین آلات وابزارووسایل متعلق به پیمانکارراکه درکارگاه موجوداست وبه تشخیص خودبرای اتمام کارموردنیازبداند،برای مدت مناسبی که برای جایگزین کردن آنهاباماشین آلات دیگرلازم است دراختیاربگیردوهزینه اجاره آنهاراکه باتوافق دوطرف تعیین می شودبه حساب طلب پیمانکارمنظورنمایدکارفرمانمی تواندبدون موافقت پیمانکارماشین آلات اورابیش ازمدتهای تعیین شده درزیردراجاره خودبگیرد.

۱)درموردماشین آلات ثابت دستگاه مرکزی بتن،کارخانه آسفالت وماشین آلات خاصی که نام آنهادرشرایط خصوصی پیمان پیش بینی شده است برابرمدتی که ازرابطه زیربدست می آید.

مبلغ صورت وضعیت قطعی

مدت اولیه پیمان * (———————— – ۱) + ۳ ماه = مدت اختیارکارفرمابرای اجاره

مبلغ پیمان

۲)درموردسایرماشین آلات،برابرده ماه.

اگرپیمانکاربه کارفرمابدهکارباشد،کارفرمابه میزان طلب خود،اقلامی ازماشین آلات وابزارووسایل پیمانکارراکه توسط کارشناس یاکارشناسن منتخب طرفین ارزیابی می شوددراختیارمی گیردوبارعایت قوانین جاری کشور،به تملک قطعی خوددرمی آورد.

ه )کارفرماازمصالح وتجهیزات پای کارآنچه طبق مشخصات بوده وبرای اجرای پیمان تهیه شده است قبول می کند وبهای آن رابراساس نرخ متعارف روزدرتاریخ خریدکه موردتوافق دوطرف باشد،به حساب طلب پیمانکارمنظورمی نماید.

و )پیمانکاربادریافت ابلاغ فسخ پیمان،بی درنگ فهرست مصالح وتجهیزات سفارش شده برای اجرای کارراهمراه باشرایط خریدآنهابرای کارفرما ارسال می نمایدکارفرماتاده روزازدریافت فهرست پیشگفته اقلامی ازمصالح وتجهیزات سفارش شده راکه موردنیازتشخیص می دهدبه پیمانکاراعلام می نمایدتاپیمانکارقراردادخریدآنهارابه کارفرمامنتقل نماید.مبالغی که بابت خرید این مصالح وتجهیزات ازسوی پیمانکارتاًدیه شده است درمقابل تسلیم اسنادومدارک آن به حساب طلب پیمانکارمنظورمی گرددوتاًدیه بقیه بهای خریدوهرنوع تعهدمربوط به آنهابه عهده کارفرماخواهد بود.

ز )هرگاه پیمانکارظرف دوهفته ازتاریخ ابلاغ کارفرمابه منظورتوافق دراجرای بندهای”ج”،”د”و”ه”حاضرنشودیاتوافق بین طرفین حاصل نگردد، کارفرمایک یاچندکارشناس رسمی دادگستری انتخاب می نماید.نظراین کارشناس یاکارشناسان برای طرفین قطعی است وحق الزحمه آنان راازکارفرما می پردازدوبه حساب بدهی پیمانکارمنظورمی کند.

ح )پیمانکارمکلف است که مازاد مصالح وتجهیزات ودیگرتدارکات خودراکه درمحلهای تحویلی کارفرما باقی مانده است حداکثرظرف مدت سه ماه ازتاریخ ابلاغ کارفرماازمحلهای یادشده خارج کند.درغیراین صورت کارفرمامی تواندبرای خارج کردن آنها به هرنحوکه مقتضی بداندعمل نمایدوهزینه های آن رابه حساب بدهکارپیمانکارمنظوردارد.دراین حالتپیمانکارنمی تواندنسبت به ضرروزیان واردشده به اموال وداراییهای خوددعوایی مطرح نماید.

ط )ازتاریخ ابلاغ فسخ پیمان تاتاریخی که صورت برداریها وارزیابی طبق این ماده پایان می یابد،نصف هزینه های مربوط به نگهداری وحفاظت کارگاه به عهده کارفرماونصف دیگر به عهده پیمانکاراست.این مدت نبایدازسه ماه بیشترشوددرغیراین صورت،هزینه های مربوط به نگهداری وحفاظت کارگاه برای ایام بیش ازسه ماه به عهده کارفرماست.

ماده۴۸ – خاتمه پیمان

هرگاه پیش ازاتمام کارهای موضوع پیمان،کارفرمابدون آنکه تقصیری متوجه پیمانکارباشد،بنابه مصلحت خودیاعلل دیگر،تصمیم به خاتمه پیمان بگیرد خاتمه پیمان راباتعیین تاریخ آماده کردن کارگاه برای تحویل که نبایدبیشتراز۱۵ روزباشدبه پیمانکارابلاغ می کندکارفرماکارهایی راکه ناتمام ماندن آنها موجب بروزخطریازیان مسلم است دراین ابلاغ تعیین می کندومهلت بیشتری به پیمانکارمی دهدتاپیمانکاربتوانددرآن مهلت این گونه کارهاراتکمیل کندو کارگاه راآماده تحویل نماید.اقدامات پس ازخاتمه دادن پیمان به شرح زیراست:

الف)کارفرماآن قسمت ازکارهاراکه ناتمام است طبق مقررات درج شده درماده ۴۱ تحویل قطعی وآن قسمت راکه پایان یافته است طبق مقررات تعیین شده درماده ۳۹ تحویل موقت می گیرداگرمعایبی درموردکارهای ناتمام مشاهده شودپیمانکارمکلف است به هزینه خوددرمدت مناسبی که باتوافق کارفرماتعیین می شودرفع عیب نمایدوسپس تحویل قطعی دهددرصورتی که پیمانکاردرمهلت مقرررفع نقص نکند کارفرماطبق بند”د”ماده ۳۲ اقدام به رفع نقص می نماید.تاحدی که موردلزوم ودرخواست کارفرماست،پیمانکاربایدنقشه ها،کاتالوگها،قراردادهای باپیمانکاران جزءوسایرمدارک اجرای کارراتحویل کارفرما دهد.

ب )صورت وضعیت کارهای انجام شده،طبق ماده ۴۰ تهیه می شود.

ج )درموردمصالح وتجهیزات موجودوسفارش شده به شرح زیراقدام می شود:

۱)مصالح وتجهیزات موجوددرکارگاه که طبق مشخصات فنی بوده وبرای اجرای موضوع پیمان تهیه شده است اندازه گیری وبهای آنهابراساس نرخ متعارف روزدرتاریخ خرید،که موردتوافق دوطرف باشد،درصورت وضعیت قطعی منظورمی شود.

۲)پیمانکاربادریافت ابلاغ خاتمه پیمان بی درنگ فهرست مصالح وتجهیزات سفارش شده برای اجرای کارراهمراه باشرایط خریدآنهابرای کارفرما ارسال می نماید.کارفرماتاده روزازدریافت فهرست پیشگفته،اقلامی ازمصالح وتجهیزات سفارش شده راکه موردنیازتشخیص می دهدبه پیمانکاراعلام می نمایدتاپیمانکارقرارداد خریدآنهارابه کارفرما منتقل نماید.مبالغی که بابت خریداین مصالح وتجهیزات ازسوی پیمانکارتادیه شده است،درمقابل تسلیم اسنادو مدارک آن به حساب طلب پیمانکارمنظورمی گرددوتادیه بقیه بهای خریدوهرنوع تعهدمربوط به آنهابه عهده کارفرماخواهد بود.

۳)پیمانکاربایدبی درنگ پس ازدریافت ابلاغ خاتمه پیمان،تمام قراردادهای خودباپیمانکاران جزء واشخاص ثالث راخاتمه دهد.خاتمه قراردادهای خریدمصالح وتجهیزاتی که موردنیازکارفرمانیست پس ازاعلام نظرکارفرماطبق بند۲،انجام می شود.

د )درصورتی که پیمانکاربه منظوراجرای موضوع پیمان،درمقابل اشخاص ثالث تعهداتی کرده است ودراثرخاتمه دادن به پیمان ملزم به پرداخت هزینه وخسارتهایی به اشخاص گردد،این هزینه هاوخسارتها،پس ازرسیدگی وتاییدکارفرما،به حساب بستانکاری پیمانکارمنظورمی شود.

ه )کارفرماتاسیسات وساختمانهای موقتی راکه درکارگاه احداث شده است دراختیارمی گیرد.بهای این تاسیسات وساختمانهابادرنظر گرفتن پرداختهایی که قبلاًبه پیمانکارشده است،باتوافق دوطرف تعیین می شودوبه حساب طلب پیمانکارمنظورمی گرددوبابت آنها وجهی به عنوان برچیدن کارگاه پرداخت نمی شود.اگرتاسیسات وساختمانهای پیشگفته درخارج ازمحلهای تحویلی کارفرماایجادشده باشد،کارفرمابهای اجاره آنهاراکه باتوافق دوطرف تعیین می شود، برای مدتی که به منظورتکمیل کاردراختیارخواهد داشت به پیمانکارپرداخت می کند.

و )پیمانکارمکلف است که مازاد مصالح وتجهیزات ودیگر تدارکات خودراکه درمحلهای تحویلی کارفرماباقی مانده است،حداکثرظرف سه ماه ازتاریخ ابلاغ کارفرماازمحلهای یادشده خارج کنددرغیراین صورت کارفرمامی تواندبرای خارج کردن آنهابه هرنحوکه مقتضی بداندعمل نمایدوهزینه های آن رابه حساب بدهی پیمانکارمنظوردارد.درغیراین صورت پیمانکارنمی تواندنسبت به ضرروزیان واردشده به اموال وداراییهای خوددعوایی مطرح نماید.

ز )درموردتضمینهای پیمانکار به ترتیب زیرعمل می شود.

۱)تضمین انجام تعهدات پیمان طبق روش تعیین شده درتبصره ۱ ماده ۳۴ آزادمی شودبااین تفاوت که آخرین صورت وضعیت موقت موضوع تبصره پیشگفته حداکثرتا یک ماه پس ازتحویل کاراعم ازقسمت تحویل موقت شده وتحویل قطعی شده بااحتساب مصالح پای کارتهیه می شود.

۲)تضمین حسن انجام کارقسمت تحویل موقت شده وقسمت تحویل قطعی شده هریک جداگانه طبق ماده ۳۵ آزادمی شود.

ماده ۴۹ – تعلیق

الف)کارفرمامی توانددرمدت پیمان اجرای کاررابرای یک باروحداکثر سه ماه معلق کنددراین صورت بایدمراتب راتعیین تاریخ شروع تعلیق به پیمانکار اطلاع دهد.درمدت تعلیق پیمانکارمکلف است که تمام کارهای انجام شده مصالح وتجهیزات پای کار تاسیسات وساختمانهای موقت رابراساس پیمان به طور شایسته حفاظت وحزاست کند.

ب )کارفرماهزینه های بالاسری پیمانکاررادردوران تعلیق به میزان تعیین شده دراسنادومدارک پیمان به پیمانکار می پردازد.اگردراسنادومدارک پیمان تعیین هزینه های یادشده به توافق طرفین درزمان ابلاغ تعلیق موکول شده باشدکارفرمادرموردمیزان آن باپیمانکارتوافق می نماید.درصورتی که دراسنادومدرک پیمان هیچ نوع پیش بینی برای پرداخت هزینه های بالاسری پیمانکاردردوره تعلیق نشده باشدکافرماماهانه مبلغی معادل ۱۰ درصدمتوسط کارکرد فرضی ماهانه رابه پیمانکارمی پردازداگربه دستورکارفرما،قسمتی ازکارمتوقف شود،بابت هزینه های پیشگفته درمدت تعلیق ماهانه مبلغی معادل ۱۰ درصد متوسط فرضی ماهانه به تناسب مبلغ کارمتوقف شده به پیمانکارپرداخت می شودبرای تعیین هزینه تعلیق کسرماه به تناسب محاسبه می شود.

تبصره – درصورتی که پیش ازآغازعملیات موضوع پیمان تعلیق پیمان ازسوی کارفرما ابلاغ شود ۸۰ درصدهزینه تعلیق محاسبه شده طبق این بندبه پیمانکارپرداخت می شود.

ج )کارفرماوپیمانکاردرموردماشین آلاتی که پیمانکارمایل است درمدت تعلیق ازکارگاه خارج نمایدبدون پرداخت هیچ نوع هزینه ای توافق می کنند. اجاره مربوط به دوران توقف آن تعدادازماشین آلات که درکارگاه باقی می مانند براساس توافق طرفین به پیمانکارپرداخت می شود.

د )درصورتی که تعلیق بیش ازسه ماه ضروری باشدکارفرما می تواندباموافقت پیمانکارمدت تعلیق رابرای یک باروحداکثرسه ماه باشرایط پیشگفته افزایش دهد.درصورت عدم موافقت پیمانکارباتعلیق بیش ازسه ماه پیمان خاتمه یافته وطبق ماده ۴۸ عمل می شود.

ه )هرگاه عوامل موجب تعلیق کاربرطرف شودکارفرماباتعیین مهلتی برای پیمانکاربه منظورآماده نمودن کارگاه تاریخ شروع مجدد کاررابه پیمانکار ابلاغ می کند.

ماده ۵۰ – هزینه تسریع کار،خسارت تاًخیرکار

الف)اگردرمقابل اتمام پیش ازموعدکاردراسنادومدارک پیمان پرداخت هزینه تسریع کاربه پیمانکارپیش بینی شده باشدوپیمانکارپیش ازسپری شدن مدت پیمان عملیات موضوع پیمان راتکمیل کندوآماده تحویل نماید،پیمانکارمحق به دریافت هزینه تسریع طبق شرایط پیش بینی شده می باشد.

ب )درپایان کاردرصورتی که مدت انجام کار بیش ازمدت اولیه پیمان به علاوه مدتهای تمدید شده پیمان باشدمهندس مشاور بارعایت ماده ۳۰ ورسیدگی به دلایل پیمانکارمدت تاخیرغیرمجازپیمانکارراتعیین می کندتاپس ازتصویب کارفرمابه شرح زیرملاک محاسبه خسارت تاخیرقرارگیرد.

۱)هرگاه جمع مدت تاخیرغیرمجازازیک دهم مدت پیمان بیشترنشودبرای هرروزتاخیر،یک دوهزارم مبلغ باقی مانده کارکه دراجرای آنتاخیرشده است.

۲)هرگاه جمع مدت تاخیرغیرمجازاز یک دهم مدت پیمان بیشترشود،تایک دهم مدت پیمان طبق بند ۱ وبرای مازادبرآن تا یک چهارم دت پیمان برای هرروز تاخیریک هزارم مبلغ باقی مانده کارکه دراجرای آن تاخیرشده است.

۳)هرگاه جمع مدت تاخیرغیرمجازازیک چهارم مدت پیمان بیشترشودولی پیمان ادامه یابد،مجموع خسارتهای تاًخیرقابل دریافت ازپیمانکارنمی تواند ازجمع خسارت محاسبه شده برپایه بند(۲)بیشترشودومدت اضافه بریک چهارم مدت پیمان برای ادامه وانجام کاربدون دریافت خسارت منظورمی شود.

۴)مبلغ باقیمانده کارکه دراجرای آن تاخیرشده است عبارت است ازمبلغ پیمان منهای مبلغ صورت وضعیت مربوط به کارهای انجام یافته تاآخرین روزمدت پیمان.

۵)درصورتی که پیمان طبق ماده ۴۶ فسخ گرددیاطبق ماده ۴۸ به پیمان خاتمه داده شودتاخیرکارنسبت به برنامه زمانی تفصیلی بارعایت ماده ۳۰ بررسی شده میزان مجاز وغیرمجازآن تعیین می شود.بابت تاضخیرغیرمجازپیمانکار،طبق مفاداین بند،پرداخت خسارت تاًخیربه پیمانکرتعلق می گیرد. دراین حالت،مبلغ باقی مانده کارکه دراجرای آن تاخیرشده است،عبارت است ازمبلغ کارهایی که طبق برنامه زمانی تفصیلی وبادرنظر گرفتن تاًخیرمجاز پیمانکاربایدتاتاریخ فسخ یاخاتمه پیمان انجام می شد،منهای مبلغ کارهای انجام شده.

۶)درمواردی که اخذ خسارت تاًخیربیش ازارقام درج شده دراین ماده ضروری باشدودراسنادومدارک پیمان میزان آن پیش بینی شده باشد خسارت تاًخیررابراساس آن محاسبه می کنند.

ماده۵۱ – صورتحساب نهایی

صورتحساب نهایی پیمان که ظرف مدت سه روزازتاریخ تصویب صورت وضعیت قطعی توسط کارفرماتهیه می شودعبارت است ازمبلغ صورت وضعیت قطعی که طبق ماده ۴۰ تهیه وتصویب می شودومبلغی براساس اسنادومدارک پیمان به مبلغ بالااضافه یاازآن کسرمی گردد مانندوجوه ناشی ازتعدیل آحادبها بهای مصالح تجهیزات وماشین آلات تحویلی کرفرمابه پیمانکارمبلغ جبران خسارت یاجریمه های رسیدگی وقطعی شده.

صورتحساب نهایی تهیه شده توسط کارفرمادرصورتی که موردقبول پیمانکارباشدتوسط کارفرماوپیمانکارامضامی شود.اگرپیمانکاربه صورتحساب نهایی تهیه شده توسط کارفرمامعترض باشدوآن راامضانکند بایدظرف یک ماه نظر خودرابامدرک کافی به کارفرمابنویسدوگرنه صورتحساب نهایی ازطرف پیمانکارپذیرفته شده تلقی می شود.کارفرمادرصورت تاییداعتراض پیمانکارصورتحساب نهایی رااصلاح می کندودوطرف پیمان آن راامضامی کنند.

صورتحساب نهایی تاییدشده به شرح بالاکه ملاک تسویه حساب پیمانکارطبق ماده ۵۲ قرارمی گیردبرای دوطرف پیمان قطعی است وهرگونه اعتراض وادعایی درمورد آن بی تاثیرمی باشد.درصورتی که پیمانکارنسبت به صورتحساب نهایی تهیه شده توسط کارفرمامعترض باشدواعتراض خودرادرمهلت تعیین شده اعلام کندواعتراض اوموردپذیرش کارفرماقرارنگیرد پیمانکارمی تواندبرای حل مسئله طبق ماده ۵۳ اقدام نماید.

تبصره ۱٫درصورتی که به علت تاخیردررسیدگی آخرین صورت وضعیت موقت یاصورت وضعیت قطعی یاتاخیردرتهیه صورتحساب نهایی هزینه های اضافی بابت تمدید ضمانتنامه های پیمانکارایجادشودکارفرمااین هزینه های اضافی راکه ازسوی پیمانکارتامین شده به اوپرداخت می کندواگر مدت تاخیردرآزاد کردن هریک ازتضمینهاازسه ماه بیشترشود،کارفرماتضمین مربوط راآزادمی نماید

تبصره ۲٫هرگاه براساس صورت وضعیت قطعی معلوم شودکه درآخرین صورت وضعیت موقت پیمانکاربدهکارنبوده یابدهی اوکمترازنصف کسورتضمین حسن انجام کاربوده است یاطبق صورتحساب نهایی مشخص شودکه درزمان تصویب صورت وضعیت قطعی پیمانکاربدهکارنبوده است کارفرماباید بی درنگ تضمین آزادنشده مربوط به هریک ازمدارک یاد شده راآزادکرده وهزینه تمدیدآن راکه ازسوی پیمانکارتامین شده است برای مدتی که درآزادنمودن آنهاتاًخیرایجادگردیده پرداخت کند.

ماده ۵۲ – تسویه حساب

الف)هرگاه براساس صورتحساب نهایی که به شرح ماده ۵۱ تهیه شده است پیمانکازبستانکارشود طلب اوحداکثردرمدت یک ماه ازتاریخ امضای صورتحساب نهایی یااعلام کارفرما پرداخت می گرددوبه غیرازنصف تضمین حسن انجام کارکه تاتحویل قطعی بایدنزد کارفرماباقی بمانددیگر تضمینهای پیمانکارازهرنوع که باشدبی درنگ آزادمی شود.

ب )هرگاه براساس صورتحساب نهایی پیمانکاربدهکارشود مکلف است که درمدت یک ماه ازتاریخ امضای صورتحساب نهایی یااعلام کارفرما به شرح بالا طلب کارفرما رابپردازدواگرازاین پرداخت استنکاف ورزد یاتاخیرنمایدکارفرماحق داردبدون انجام تشریفات قضایی طلب خودراازمحل سپرده هاو تضمینهای پیمانکار(درصورتی که طبق ماده ۴۷ ضبط نشده باشد)وصول نمایدواگرمبالغ این تضمینها تکافو ننمایدبارعایت قوانین جاری کشورازدیگر داراییهای اووصول کند.هرگاه پیمانکاردرمهلت مقرردربالا طلب کارفرماراپرداخت کندبه غیرازنصف کسورتضمین حسن انجام کارکه تاتحویل قطعی نزدکارفرماباقی می ماندبقیه ضمانتنامه هاوسپرده های اوبه هرعنوان که باشدبی درنگ آزدمی شود.

ماده ۵۳ – حل اختلاف

الف)هرگاه دراجرایاتفسیرمفادپیمان بین دوطرف اختلاف نظر پیش آیددوطرف می توانندبرای حل سریع آن قبل ازدرخواست ارجاع موضوع یاموضوعات مورداختلاف به داوری طبق بند”ج”برحسب موردبه روش تعیین شده دربندهای ۱ و۲ عمل نماید

۱)درموردمسائل ناشی ازبرداشت متفاوت دوطرف ازمتون بخشنامه هایی که به استناد ماده۲۳ قانون برنامه وبودجه ازسوی سازمان برنامه وبودجه ابلاغ شده است هریک ازدوطرف ازسازمان برنامه وبودجه چگونگی اجرای بخشنامه مربوط رااستعلام نماید ودوطرف طبق نظری که ازسوی سازمان برنامه وبودجه اعلام می شود عمل کنند.

۲)درمورداختلاف نظرهایی که خارج ازشمول بندیک است رسیدگی واعلام نظردرباره آنهابه کارشناس یاهیات کارشناسی منتخب دوطرف واگذارشودودوطرف طبق نظری که ازسوی کارشناس یاهیات کارشناسی درچارچوب پیمان وقوانین ومقررات مربوط اعلام می گرددعمل کنند.

ب )درصورتی که دوطرف درانتخاب کارشناس یاهیات کارشناسی موضوع بند ۲ به توفق نرسندیا نظراعلام شده طبق بندهای ۱ و۲ موردقبول هریک ازدوطرف نباشد برای حل اختلاف طبق بند”ج”اقدام می گردد.

ج )هرگاهدراجرایاتفسیر مفادپیمان بین دوطرف اختلاف نظرپیش آیدهریک ازطرفها می توانددرخواست ارجاع موضوع یاموضوعات مورداختلاف به داوری رابه رئیس سازمان برنامه وبودجه ارائه نماید.

تبصره ۱٫چنانچه رئیس سازمان یاد شده باتقاضای مورداشاره موافقت نمود مرجع حل اختلاف شورای عالی فنی خواهدبود.

تبصره۲٫رسیدگی و اعلام نظرشورای عالی فنی درچارچوب پیمان وقوانین ومقررات مربوط انجام می شودپس ازاعلام نظرشورای یادشده طرفها برطبق آن عمل می نمایند.

د )ارجاع موضوع یاموضوعات مورداختلاف به شورای عالی فنی تغییری درتعهدات قراردادی دوطرف نمی دهدوموجب آن نمی شود که یکی ازدوطرف به تعهدات قراردادی خویش عمل نکند.

ماده ۵۴ – قوانین ومقررات حاکم برپیمان

قوانین ومقررات حاکم براین پیمان منحصراًقوانین ومقررات کشورجمهوری اسلامی ایران است.

نماینده کارفرما نماینده پیمانکار

نام ونام خانوادگی نام ونام خانوادگی

امضا امضا

———————————————————————————————————————————–

شرایط خصوصی

این شرایط خصوصی درتوضیح وتکمیل موادی ازشرایط عمومی پیمان است که تعیین تکلیف برخی ازموارددر آنهابه شرایط خصوصی پیمان موکول شده است وهیچ گاه نمی تواندموادشرایط عمومی پیمان رانقض کندازاین روهرگونه نتیجه گیری وتفسیر موادمختلف این شرایط خصوصی به تنهایی وبدون توجه به مفادماده مربوط به آن درشرایط عمومی پیمان بی اعتباراست شماره وحروف به کاررفته درمواد این شرایط خصوصی همان شماره وحروف مربوط به آن درشرایط عمومی پیمان است.

اگردرشرایط عمومی مصوب سازمان برنامه وبودجه همراه اسنادومدارک پیمان نباشد شرایط عمومی ابلاغ شده ازسوی سازمان برنامه وبودجه به شماره……………………. مورخ…………….. براین پیمان حاکم است.

ماده ۱۷- الف)پیمانکارمتعهداست که برای اجرای موضوع پیمان تعداد…….. نفر/ماه کارشناس خارجی باتخصصهای تعیین شده درزیربه کارگمارد.

ماده۱۸ – ب)آخرین مهلت پیمانکاربرای ارائه برنامه زمانی تفصیلی اجرای کار……….. روزازتاریخ مبادله پیمان است.

جزئیات روش تهیه برنامه زمانی تفصیلی وبه هنگام کردن آن به شرح زیر است.

ماده۱۸ – ه)گزارش پیشرفت کارپیمانکاربایددارای جزئیات زیرباشد.

ماده۲۰ – الف)کارفرماامکانات وتسهیلات تجهیزکارگاه ازقبیل ساختمان،راه،آب،برق،مخابرات وسوخت راکه درزیرتعیین شده است،دراختیارپیمانکارقرارمی دهد.

ماده۲۰ – بو۲۰ –ز)کارفرما،به شرح زیر،مصالح،تجهیزات وماشین آلات راتاًمین می کند.

ماده۲۰ – ه)پیمانکاربایدمشخصات تعیین شده درزیررادرتامین ماشین آلات رعایت کند.

ماده۲۰ – ح)پیمانکارمتعهداست که برای کارکنان کارفرمامهندس مشاوروآزمایشگاه به شمارافرادزیر،دفتر کارگاهی،مسکن کارگاهی وغذا،به تفکیک وبه شرح ومشخصات زیر،تامین کند.

ماده۲۱ –ج)قسمتهایی ازموضوع پیمان که پیمانکاربایدبیمه کندیاهمچنین مواردیاحوادثی که باید مشمول بیمه گردد،به شرح زیراست.

ماده۲۱ – و)چگونگی پرداخت هزینه احداث ونگهداری راههای انحرافی به پیمانکار،به شرح زیراست.

ماده۲۲ الف)شمارنسخه های نقشه هاومشخصات فنی که بدون دریافت هزینه دراختیارپیمانکارقرارمی گیرد،به شرح زیراست.

ماده۲۲ – ح)شمارنسخه هاومشخصات دستورالعملهای راه اندازی،تعمیر،نگهداری وراهبری ونقشه های چون ساخت که پیمانکارتهیه می کند،به شرح زیراست.

ماده۲۴ – ب)پیمانکارموظف است که درانتخاب پیمانکاران جزء،مواردزیررارعایت کند.

ماده۲۸ – الف)پیمانکارزمین موردنیازبرای تجهیزکارگاه رابه شرح زیر،تامین می کند.

ماده۲۹ – ه)تعدیل نرخ پیمان،به شرح زیراست.

ماده۳۲ – ج)هزینه انجام آزمایشهای زیر،به عهده پیمانکاراست.

ماده۳۵٫دریافت وجوه سپرده تضمین حسن انجام کارپیمان طبق مصوبه شماره ………………………… مورخ ………………… هیات وزیران است.

ماده۳۶٫میزان روش پرداخت ونحوه واریز پیش پرداخت پیمان،طبق مصوبه شماره…………………………….. مورخ…………….. هیات وزیران است.

ماده۳۸ – الف)میزان وترتیب پرداختهای ارزی به پیمانکار،برای متخصصان خارجی،به شرح زیراست.

ماده۳۸ – ب)کارفرماارزموردنیازبرای تامین مصالح وتجهیزات زیرراازخارج ازکشورتامین می کند.

ماده۳۸ – ه)کارفرماارزموردنیازبرای خریدماشین آلات وابزارخاصی که درزیرنام برده شده است راطبق شرایط زیر،تامین می کند.

ماده۳۹ – ب)پیمانکارموظف است که پیش ازتکمیل کل کارقسمتهای زیررادرزمانهایی که برای هریک ازآنها به شرح زیرتعیین شده است،تکمیل کندوبه کارفرماتحویل دهد.

ماده۴۷ – د)ماشین آلات اختصاصی این پیمان که درصورت فسخ پیمان برای اتمام کاربه صورت اجاره دراختیارکارفرماقرارگیردبه شرح زیراست.

ماده۴۹ – ب)هزینه بالاسری پیمانکاردردوره تعلیق به میزان وترتیب تعیین شده درزیرپرداخت می شود.

ماده۵۰ – الف)درصورت اتمام پیش ازموعدکارفرماهزینه تسریع کاررابه نحو تعیین شده درزیربه پیمانکار پرداخت می کند.

ماده۵۰ – ب- ۶)خسارت تاخیرغیرمجازپیمان(ناشی ازکارپیمانکار)به میزان وترتیب زیر ازپیمانکاروصول می شود.

نماینده کارفرما نماینده پیمانکار

نام ونام خانوادگی نام ونام خانوادگی

امضا امضا

———————————————————————————————————————————————-

ابلاغ اصلاحیه موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان‌ها و مقررات آنها

بخشنامه ۷۰۱۶/۱۰۰

مورخ ۳۱/۱/۸۸

به استناد ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه، آیین‌نامه اجرایی آن، نظام فنی و اجرایی کشور و مقررات مربوط به طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، بدینوسیله اصلاحیه بند الف ماده (۴۷) “موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان‌ها و مقررات آنها” موضوع ابلاغیه شماره ۸۴۲/۵۴-۱۰۸۸/۱۰۲ مورخ ۳/۳/۱۳۷۸ از نوع گروه اول (لازم‌الاجراء) ابلاغ می‌گردد تا از تاریخ ابلاغ برای انعقاد پیمان و اجرا و فسخ آنها مورد عمل قرار گیرد.

به بند الف ماده (۴۷) ابلاغیه فوق‌الذکر تبصره زیر اضافه می‌شود:

تبصره: در مورد طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای استانی که بخشی یا تمام اعتبار آن از محل اعتبارات بودجه عمومی استانی تأمین اعتبار و توسط دستگاههای اجرایی استانی اجرا می‌شوند، هیأت موضوع این بند (فسخ پیمان) متشکل از چهار نفر شامل رئیس دستگاه اجرایی استانی، مسئول ذیربط یا کارشناس صاحب‌نظر دستگاه اجرایی در رشته فنی موضوع پیمان با بیش از پانزده سال سابقه کار مفید، مسئول ذیربط یا کارشناس صاحب نظر دستگاه اجرایی در امور حقوقی و قراردادها با بیش از ده سال سابقه کار مرتبط و ذیحساب دستگاه مربوطه خواهد بود. مصوبات هیأت با حداقل سه رأی موافق اعضای فوق‌الذکر، پس از موافقت استاندار (و در صورت تفویض معاون هماهنگی امور عمرانی وی) نهایی شده و به پیمانکار ابلاغ می‌شود.

سایر مفاد ابلاغیه فوق‌الذکر به قوت خود باقی و نافذ است.

امیر منصور برقعی

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور