موسسه طیبات
موسسه تحقیقات و آموزش فقه اقتصادی

طرح جدید بانکداری به ربا رسمیت می بخشد.

حضرت آیت الله نوری همدانی: حوزه با طرح مجلس مخالف است.

مرجع تقلید عظام، حضرت آیت الله نوری همدانی با انتقاد از طرح جدید مجلس در زمینه بانکداری، حوزه را مخالف این طرح دانستند و تأکید کردند که این طرح به رباخواری بانکها رسمیت می بخشد.

مؤسسه آموزش و تحقیقات فقه اقتصادی طیبات

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت الله نوری همدانی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم با انتقاد از طرح جدید مجلس درباره بانکداری گفتند: طرحی در مجلس وجود دارد که به رباخواری به عنوان قرض رسمیت می بخشد. اخیرا عده ای از اساتید محترم که در اقتصاد کار کرده اند در نامه ای به ما این موضوع را متذکرشدند.

ایشان افزودند: پول گرفتن برای تأخیر در ادای دین نوعی رباخواری است و ربا از گناهان بزرگ محسوب می شود که قرآن کریم بارها نسبت به آن هشدار داده است.

حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کردند: متأسفانه روند بانک ها اصلاح نشده است دربعضی ازبانکها پولی که به عنوان قرض می دهند در ابتدا سودی بر می دارند که رباست و در ادامه تأخیر در ادای دین را به صورت روز شمار حساب می کنند و ربا چند برابر می شود، حال می خواهند این موضوع را رسمیت ببخشند.

ایشان ادامه دادند: تاکنون نامه های زیادی در این زمینه برای ما نوشته شده است، فردی بوده که مثلا ۲۰۰ میلیون تومان قرض گرفته اما بعد از مدتی به میلیارد تبدیل شده است، امیرمؤمنان فرمود اگر خداوند بخواهد برای هر قومی هلاکت اقتصادی به وجود آورد ربا را ظاهر می کند.

این مرجع تقلید تأکید کردند: حوزه علمیه با این طرح مخالف است و نظر کسانی که این طرح را به مجلس برده اند حجت نیست، این طرح ربا را رسمی می کند و حوزه در این زمینه ساکت نخواهد بود.

حضرت آیت الله نوری همدانی در بخش دیگر سخنان خود با تأکید بر اهتمام حوزه به نهج البلاغه عنوان کردند: بعد از قرآن کتابی به جامعیت نهج البلاغه نداریم و باید در حوزه به آن توجه لازم را داشته باشیم

ایشان یکی از معجزات امیرمؤمنان را خطبه ها و کلمات ایشان دانستند و ابراز داشتند: امروز بدخواهان بیان می کنند که شیعه نهج البلاغه را درست کرده اما علامه امینی خطبه شقشقیه را از ۲۶ کتاب اهل سنت نقل می کند که قبل از تولد سید رضی نقل کرده بودند.

منبع: خبرگزاری حوزه
ممکن است شما دوست داشته باشید