موسسه طیبات
موسسه تحقیقات و آموزش فقه اقتصادی

مشکلات نظام بانکی در طرح بانکداری جمهوری اسلامی به قوت خود باقی است.

حجت الاسلام و المسلمین محمود عیسوی

یک کارشناس بانکداری اسلامی با انتقاد از جزئیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی مجلس گفت: مهم ترین مشکل طرح این است که الگوی مشخصی برای مدیریت بانک‌ها ندارد.

مؤسسه آموزش و تحقیقات فقه اقتصادی طیبات

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت الاسلام محمود عیسوی با بیان اینکه عقود مرابحه عقدی پذیرفته شده در شریعت اسلام است، اظهارداشت: مساله و دغدغه این است که ضوابط و چارچوب‌های عقد مرابحه در نظام بانکی رعایت شود زیرا اگر رعایت نشود تبعات زیادی خواهد داشت.

وی افزود: قراردادها باید متناسب با وضعیت سازمانی تدوین شده اجرا شود زیرا وقتی دست بانک‌ها را در اجرای عقود باز می‌گذاریم بانک به سمت دیگری منحرف می‌شود و حتی منابع سپرد‌ه‌گذاران را به سمت بنگاه‌داری و خرید سکه و ارز می‌برد.یکی از علل حرکت بانک‌ها به سمت بنگاه‌داری استفاده از منابع مجانی است.

این کارشناس بانکداری اسلامی گفت: بانک‌ها از منابع مانده حساب جاری، که منابع مجانی است و تعهدی برای اعطای تسهیلات از محل آن منابع ندارند، به خرید طلا و ارز روی می‌آورند و دیگر بخش‌‌ها را با چالش مواجه می‌کنند. در این طرح بنگاه‌داری ممنوع و حتی محدود نشده است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل طرح این است که الگوی مشخصی برای مدیریت بانک‌ها ندارد، گفت: معلوم نیست روش مدیریت بانک‌ها چگونه است و هدف اصلی طراحان طرح حذف ربا بوده است که البته برای آن هم سازوکاری مشخص نکرده است.

حجت‌ الاسلام عیسوی افزود: اینکه عقود مشارکتی را یکباره محدود و عقود مبادله‌ای را پررنگ شود، این فقط از پیچیدگی کار یک مقدار کم کرده است و مشکل به قوت خود همچنان باقی است.

این کارشناس بانکداری اسلامی تاکید کرد: برداشت من از ابتدا این بود که این طرح را کارشناسان بانک مرکزی با هدف حاکمیت مطلق این بانک بر نظام پولی و کل اقتصاد کشور طراحی کرده اند. من از نمایندگان مجلس درخواست می‌کنم طرح را بررسی کنند و خودشان متوجه خواهند شد این طرح مشکلات نظام بانکی را حل نکرده است و در این صورت به این طرح رای ندهند.

منبع: خبرگزاری فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید