اصناف و بازاریان باید با فقه بازار و همچنین مباحث مربوط به معاملات متبوع خود آشنا باشند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بر لزوم توجه اصناف به ترویج فقه بازار تاکید کرد گفت: بازاریان باید با فقه بازار و همچنین مباحث مربوط به معاملات متبوع خود آشنا باشند تا بتوانند مسائل را به درستی اجرا کنند.

مؤسسه آموزش و تحقیقات فقه اقتصادی طیبات

به گزارش اصناف ایران به نقل از اتاق اصناف اراک ، آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اراک در همایش تخصص فقه بازار که روز چهارشنبه در مسجد سیدهای اراک برگزار شد با اشاره به اینکه دشمن همواره به دنبال نفوذ است گفت: در این راستا از هر تلاشی برای نفوذ بر کشور استفاده می کنند.

دری نجف آبادی با بیان اینکه مسئولین و حتی خانواده ها باید به مسئله نفوذ توجه داشته باشند ادامه داد: دشمن در بحث نفوذ حتی نسبت به خانواده ها و جوانان برنامه دارد که باید جامعه را با هوشیاری به این مسئله آشنا کنیم و با اعتماد به نفس و انسجام ملی در جامعه راه نفوذ بیگانگان را مسدود کنیم.

وی ادامه داد: هر چه قدر بتوانیم درون جامعه را استحکام ببخشیم و نشاط را در جامعه افزایش دهیم ملت هیچ گاه آسیب نخواهد دید.

امام جمعه اراک با بیان اینکه اسلام برای تمام امور آداب و روش های خاص و ویژه دارد افزود: آشنایی و اجرای این آداب می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه را در حوزه های مختلف برطرف کند.

دری نجف آبادی تاکید کرد: کسب و کار هم دارای آداب و رسومی است که توجه به آنها می توان برای جامعه مفید و موثر باشد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اضافه کرد: دین اسلام دین میدان عمل است و همه افراد در بخش های مختلف باید با آگاهی نسبت به مسائل، آنها را در جامعه اجرا کنند.

امام جمعه اراک با اشاره به اینکه فقه اسلامی در همه کارها استفاده می شود گفت: برای هر مسئله ای در اسلام مباحث فقهی آن وجود دارد. وی بر لزوم توجه اصناف به ترویج فقه بازار تاکید کرد و ادامه داد: بازاریان باید با فقه بازار و همچنین مباحث مربوط به معاملات متبوع خود آشنا باشند تا بتوانند مسائل را به درستی اجرا کنند.

دری نجف آبادی ادامه داد: اصناف و بازاریان باید با توجه به تعالیم دینی و همچنین رعایت اخلاقیات، در خدمت خلق خدا باشند تا سبب امنیت و آرامش در جامعه باشند. وی با اشاره به نقش مهم بازار در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در زمان حکومت رژیم غاصب شاهنشاهی بازاریان با تشکیل گروه های مختلف به یاری انقلاب آمدند و در پیروزی انقلاب نقش تعیین کننده ای ایفا کردند. وی به تعادل در مصرف، مدیریت مصرف، پرهیز از اسراف و حمایت از تولیدات داخلی در جامعه تاکید کرد و گفت: این عوامل می توانند سبب شکوفایی اقتصاد کشور شود.

امام جمعه اراک با اشاره به اینکه تولید داخلی امروز نیاز به حمایت دارد، اظهار کرد: حمایت از تولیدات داخلی به تحول در اقتصاد کشور و ایجاد اشتغال منجر می شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با بیان اینکه وجود اماکن مذهبی در نقاط مختلف شهر تاثیر موثری در آگاهی مردم به مسائل مختلف و دوری از گناهان دارد گفت: متاسفانه ۲۲ شهرک اراک مسجد ندارند. وی خاطر نشان کرد: در حالی که این شهر شهری صنعتی است کمبود اماکن مذهبی در این شهر خطر است و باید به این موضوع توجه ویژه ای را داشته باشیم.

منبع: اتاق اصناف ایران