موسسه طیبات
موسسه تحقیقات و آموزش فقه اقتصادی

مخالف طرح جدید بانکداری هستیم.

آیت‌الله‌ نوری‌همدانی در درس خارج فقه: حرمت قراردادها با حیل شرعی از بین نمی‌رود.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی با تاکید بر بررسی مجدد و اصلاح طرح جدید بانکداری بیان کرد: امروز نامه‌های بسیاری از طرف مردم داریم و آنها نگران دیرکرد هستند؛ چقدر افراد زندگی خود را از دست داده‌اند. البته ما به این طرح اشکالات متعدد داریم.

مؤسسه آموزش و تحقیقات فقه اقتصادی طیبات

به گزارش خبرگزاری ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله العظمی‌ نوری همدانی، این مرجع عالیقدر جهان تشیع، صبح امروز ۲۷ آذرماه در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به نامه‌ای از فضلای حوزه مبنی بر نگرانی از تصویب قانون بانکداری اظهار کرد: بارها گفته‌ایم گرفتن دیرکرد حرام است و نباید با حیَل شرعی آن را قانونی کرد.

وی افزود: بنده دو هفته قبل گفتم گرفتن دیر کرد به هر کیفیتی ربا و حرام است و بحث فصلی با دلایل فقهی خود در سال گذشته در اینجا داشته‌ایم و از شدت ربا بحث کردیم. بعضی‌ها گفته‌اند که این جریمه دریافت و در حساب خاص و برای فلان کار استفاده می‌شود؛ بحث بر مصرف آن نیست، بحث بر اصل دریافت آن است که این موضوع به هیچ طریق قابل حل نیست.

این مرجع تقلید ضمن بیان حرمت ربا در قرآن با اشاره به تفسیر المیزان یادآور شد: علامه طباطبایی در تفسیرشان دو گناه را بزرگ‌ترین گناهان ذکر کرده‌اند، یکی زیر بار استکبار رفتن و دوم ربا؛ در هفت جای قرآن موضوع ربا بیان شده‌است.

امام (ره) نیز در بحث ربا فرمودند که حرمت این قراردادها با حیَل شرعی از بین نمی‌رود.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی با تاکید بر بررسی مجدد و اصلاح طرح جدید بانکداری بیان کرد: امروز نامه‌های بسیاری از طرف مردم داریم و آنها نگران دیرکرد هستند؛ چقدر افراد زندگی خود را از دست داده‌اند. البته ما به این طرح اشکالات متعدد داریم و در نامه‌یفضلا که منتشر هم شد اشکالات ذکر شد.

وی اضافه کرد: آقایان با حوزه و علمایی که در این رشته کار کردند در ارتباط باشند تا موضوع حل شود. به هر حال ما با این طرح موجود که از مجلس هم فرستادند و مطالعه شده‌است با این کیفیت مخالفیم.

منبع: خبرگزاری رسا