ارتحال استاد گرامی حجت الاسلام و المسلمین سید عباس موسویان

سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی صبح امروز در سن ۶۰ سالگی درگذشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌عباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی، عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار و عضو هیئت امنای مؤسسه فقه اقتصادی طیبات که چندی پیش به علت ابتلا به ویروس کرونا بستری شده بود، صبح امروز، یکشنبه ۱۹ مردادماه، در بیمارستان کامکار قم در گذشت.

زندگینامه

🔸حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان فقیه اقتصاددان، متخصص مالی اسلامی و همچنین استاد تمام گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ازمصادیق مجاهدان موفق عرصه علم وتحقیق و خدمت عالمانه به نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.

🔺عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی، عضویت در کمیته فقهی بورس، عضویت در انجمن اقتصاداسلامی ، عضویت در انجمن مالی اسلامی، عضویت در هیات امناء پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دانشگاه امام صادق (ع) از عناوین وی بود.

✳️همچنین این استاد شاخص در حوزه اقتصاد اسلامی صاحب نشان و جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی و جایزه شهید صدر بود.

🔸حجت‌الاسلام دکتر سیدعباس موسویان در تاریخ دوم خرداد سال 1339 در یکی از بخش‌های استان آذربایجان شرقی به‌نام عجب‏شیر دیده به جهان گشود. وی تا سال 1354 در همان شهر زندگی ‏کرد اما از سال 1354 برای ادامه تحصیل به شهرستان تبریز آمد و در هنرستان صنعتی تبریز و در رشته برق مشغول به تحصیل شد.

🔹همزمان با سال آخر دبیرستان که مواجه با انقلاب اسلامی بود وی با توجه به نقش مؤثر مدرسه محل تحصیلش در جریانات انقلاب اسلامی گرایش زیادی به مسائل دینی و اسلامی پیدا کرد و همین موضوع باعث شد پس از دوره دبیرستان در کنار دروس دانشگاهی که باز هم در رشته برق ادامه داشت به فعالیت در مراکز انقلابی و اسلامی مانند جهاد سازندگی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورد و با آغاز جنگ تحمیلی و تعطیلی دانشگاه‌ها در زمان انقلاب فرهنگی به‌صورت تمام‌وقت به سپاه تبریز رفت و مشغول خدمت در سپاه شد و از آن طریق چند مرتبه در جبهه حاضر شد. تابستان سال 1360 از طرف سپاه به خانه شهید آیت‌الله مدنی رفت و به‌عنوان محافظ به ایشان معرفی شد، ایمان و اعتقاد خالص، صفا و صمیمیت آیت‌الله مدنی باعث شد که علاقه زیادی به درس حوزوی و صنف روحانیت پیدا کند. بر همین اساس چند روز قبل از شهادت ایشان به همراه چند نفر از دوستان از سپاه استعفا کرده و برای ثبت‌نام به حوزه علمیه قم مراجعه می‌کند‌.

🔸از مهرماه 1360 در مدرسه رسول اکرم (صلی‌الله علیه و آله) مشغول به تحصیل شد و در سال 1367 دوره سطح را به اتمام رساند. همچنین در کنار درس خارج فقه و اصول در رشته اقتصاد دانشگاه مفید شرکت کرده و در سال 1373 در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته اقتصاد پذیرفته می‌شود و در سال 1375 از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است. از سال 1373 در کنار تحصیل، در بخش تحقیقات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، کار پژوهش و تحقیق را آغاز می‌کند. این اندیشمند اسلامی در 1382 شمسی، دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآنی خود را گرفت و موفق شد در سال 1384، مدرک دکترای فقه اقتصادی را از حوزه علمیه قم نیز دریافت کند. حجت‌الاسلام دکتر سیدعباس موسویان در حوزه اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی دارای تحصیلات و تحقیقات زیادی است و در حوزه بانکداری اسلامی به‌عنوان یکی از صاحب‌نظران شناخته می‌شود و بسیاری از طرح‌های ارائه‌شده وی در کشور به اجرا درآمده است .

🔺وی همچنین در دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی از جمله کسانی بود که این جایزه بین‌المللی را دریافت کرد. این در حالی است که دکتر موسویان به‌دلیل تخصص و تسلطش بر حوزه اقتصاد اسلامی از سوی بسیاری از مراکز پژوهشی، علمی، دانشگاهی و اقتصادی دعوت به‌کار شده است که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از عضویت در هیات مدیره صندوق قرض‌الحسنه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، عضویت در شورای علمی بنیاد نخبگان استان قم، عضویت در شواری فقهی مشورتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مشاور فقهی بانک توسعه صادرات ایران، مشاور ویژه دبیرکل در امور فقهی و اقتصادی کانون شرکت‌های لیزینگ ایران و عضویت در هیأت امنای دانشگاه‌ امام‌ صادق(علیه‌السلام).

🔹همچنین از جمله آثار علمی وی می‌توان به کتاب پس‌انداز و سرمایه‌گذارى در اقتصاد اسلامى، بانک‌دارى اسلامى که در چهار نوبت چاپ و در چندین جشنواره حائز رتبه شده است، کلیات نظام اقتصادى اسلام، ربا و مسائل عصر حاضر، پول و نظام‌هاى پولى، فلسفه اقتصاد اسلامى و بهره یا ربا اشاره کرد که هر یک از این تالیفات با توجه به تحقیق و مطالعاتی که به انجام رسیده است منتشر شده و هر یک به نوعی توانسته است برخی از نیازهای جامعه به کتب اقتصاد اسلامی را مرتفع کند.

رزومه استاد موسویان در سایت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

https://b2n.ir/224015

 

https://tyb.ir/?p=23101 = لینک کوتاه مطلب