استفتاء/ کارمزد = مزد کار

فتوای حضرت امام خامنه‌ای(مد ظله العالی)

Khamenei

سوال:

بسمه تعالی
محضر مبارک رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای (دام ظله)
سلام علیکم
با آرزوی سلامتی و طول عمر با برکت برای وجود شریف و مبارک حضرت عالی به عرض می‌رساند همانطور که استحضار دارید کادر پرستاری با تلاش‌های شبانه روزی در خدمت دردمندان و بیماران جامعه کوشش می‌نمایند به منظور رفع تنگناها و مشکلات مالی آنان که بتوانند با فراغ بال بیشتری در خدمت مددجویان باشند صندوق قرض‌الحسنه پرستاری امام جواد (ع)، در دفتر امور پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی راه اندازی گردید. با توجه به استقبال گسترده ایثارگران پرستاری در مدت کوتاهی حدود شش هزار نفر به عضویت صندوق در آمدند که برای ورود به عضویت 55,000 ریال و ماهانه مبلغ 10,000 ریال می‌پردازند. از پول‌های جمع شده به افراد بر حسب نوبت مبلغ 2,000,000 ریال وام با اقساط 16 ماهه داده می‌شود که از این دویست هزار تومان سه درصد کارمزد کم می‌شود (6 هزار تومان) و 4 هزار تومان هم به سپرده آنان افزوده می‌شود اگر موارد اضطراری برای فردی پیش بیاید وام اضطراری به مبلغ 1,000,000 ریال که 4 هزار تومان کارمزد آن می‌شود پرداخت می‌گردد. یک نوع وام دیگر بنام ویژه است که بر حسب میزان سپرده فرد و مدت انتظار به ازاء هر 38 هزار تومان 100 هزار تومان وام اعطاء می‌شود و تا سقف سه میلیون تومان وام داده می‌شود که کارمزد آن 4 درصد است که پس از که پس از اتمام وام اعطائی فرد وام گیرنده سپرده خود را می‌گیرد.
نظر به اینکه مکان استقرار صندوق در دفتر پرستاری وزارت بهداشت بود و به دلیل محدودیت فضای لازم امورات صندوق به خوبی انجام نمی‌شد بنا به تصمیم هیئت مدیره از محل کارمزدها مکانی خریداری شد و اکنون صندوق در آن محل به کار خود ادامه می‌دهد لازم به ذکر است به دلیل علاقمندی پرسنل پرستاری و همکاری گسترده‌ای که داشتند اکثر کارها به صورت رایگان انجام شده و این موجب ذخیره کارمزدها گردیده است.
خواهشمند است با توجه به هزینه‌های اداری و پرسنلی عنایت فرموده و درباره سئوالاتی که برای هیئت مدیره مطرح است ارشادات لازم را بفرمایید.
1. گرفتن کارمزد به مبلغی که ذکر شده آیا جایز است یا خیر و به چه میزان جایز است؟
2. در مورد کارمزدهائی که تا به حال گرفته شده چگونه اقدام شود؟
3. آیا خرید مکان به نام صندوق قرض‌الحسنه و شعب برای انجام امور آن جایز بوده یا خیر؟
4. مبلغی حدود 500 تومان برای خدمات کامپیوتری و گزارش حساب از هر عضو گرفته می‌شود که چنانچه انصراف بدهد برگردانده نمی‌شود این چه حکمی دارد؟
5. با توجه به اساسنامه چنانچه از محل دریافت کارمزد وجهی اضافه آمد می‌توان در سایر اموری که مربوط به کل جامعه پرستاری است هزینه نمود؟
6. با مبلغی که در حساب صندوق هست می‌توان در جهت منافع اعضاء خرید و فروش کالا انجام داد یا خیر؟

جواب:
بسمه تعالی
1،2،3. با قطع نظر از خصوصیات ذکر شده حکم مسأله این است که کارمزد اگر جداً مزد کار باشد با رضایت طرفین اشکال ندارد و اگر بر خلاف آن گرفتید باید به صاحبان آن برگردانید و اگر چیزی را با پول دیگران خریدید مال صاحبان پول است.
4. اگر در مقابل خدمات ارائه شده یا خدمات آینده باشد، اشکال ندارد.
5. حکم آن از جواب سؤال یک روشن شد.
6. اگر صاحبان پول راضی هستند مانعی ندارد.

https://tyb.ir/?p=21969 =لینک کوتاه

سایر احکام و استفتائات

استفتاء/ قرارداد سفارش ساخت ( عقد استصناع)

فتوای حضرت امام خامنه‌ای(مد ظله العالی) سوال: گاهی مردم عادی یا بنگاه‌های اقتصادی برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود به سازنده آن کالاها سفارش ساخت می‌دهند. مانند سفارش ساخت در، پنجره، اتومبیل، کشتی، هواپیما، خانه، بیمارستان و... در این موارد سازنده طی قراردادی متعهد می‌شود…

استفتاء/ بازاریابی شبکه‌ای

اغلب مراجع عظام تقلید کسب درآمد از طریق بازاریابی شبکه‌ای را تحریم کرده‌اند؛ برخی مراجع هم (آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی و آیت‌الله‌العظمی علوی گرگانی) برای حلال بودن فعالیت این شرکت‌ها شرط و شروطی گذاشته‌اند که در واقع بیان ویژگی‌های شرکت‌های بازاریابی سالم می‌باشد؛ بنابراین این…

استفتاء/ فعالیت‌های بازاریابی شبکه‌ای

فتوای آیت الله مکارم شیرازی(دامت برکاته) پرسش: نظر حضرتعالی در مورد فعالیت‌های اقتصادی به صورت بازاریابی شبکه‌ای که با عناوین جدید و تغییراتی در روش اجرا، رایج گردیده و بعضا مدعی اخذ مجوزهای قانونی هستند، چیست؟ پاسخ: تنها در صورتي که بازاريابي به صورت شبکه‌اي و زير…
1 از 18

فتوای حضرت امام خامنه‌ای(مد ظله العالی)

Khamenei